Trwa ładowanie...
d3k9k9o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Leonard John Warwick w areszcie. Po 30 latach złapano sprawcę ataków bombowych w Sydney

Po 30 latach australijska policja aresztowała 68-letniego Leonarda Johna Warwicka odpowiedzialnego za serię ataków, w których śmierć poniosły cztery osoby. Postawiono mu 32 zarzuty, w tym zabójstwa, usiłowania zabójstwa, podpalenia i ataków bombowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leonard John Warwick w areszcie. Po 30 latach złapano sprawcę ataków bombowych w Sydney
(NSW Police Force)
d3k9k9o

- Warwick został aresztowany w środę w wyniku prowadzonego przez trzy lata śledztwa w sprawie niewyjaśnionej dotąd serii przestępstw wymierzonych w sędziów Sądu Rodzinnego w Sydney i ich rodziny - powiedział komisarz Mick Willing, szef wydziału zabójstw policji stanu Nowa Południowa Walia.

Dodał też, że Warwickowi postawiono 32 zarzuty, w tym czterech zabójstw, jeden zarzut usiłowania zabójstwa i 13 zarzutów podpalenia lub okaleczenia z użyciem substancji wybuchowych. Przypuszcza się, że Warwick podłożył też bombę znalezioną w samochodzie adwokata pracującego w Sądzie Rodzinnym.

Oskarżony był strażakiem. Na początku lat 80. toczył on z żoną, z którą pozostawał w separacji, długotrwały spór sądowy o opiekę nad córką.

d3k9k9o

Pierwszą ofiarą Warwicka miał być jego szwagier Stephen Blanchard, zastrzelony w swoim domu w 1980 r. Pięć tygodni później, otwierając drzwi wejściowe po usłyszeniu dzwonka do drzwi, śmiertelnie postrzelony został sędzia Sądu Rodzinnego David Opas.

Żona innego sędziego Raya Watsona, Pearl Watson, została zabita przez bombę podłożoną przy drzwiach wejściowych w 1984 r. Rok później w wyniku wybuchu w sali zgromadzeń Świadków Jehowy zginął pastor Graham Wykes, a ranionych zostało 13 osób. Do zgromadzenia należała szwagierka Warwicka.

Sędzia Richard Gee, który przejął sprawę Warwicka po śmierci Opasa, przeżył atak bombowy w swoim domu w 1984 r. W 1980 r. na skutek wybuchu zniszczony został Sąd Rodzinny w Sydney, jednak nikt nie ucierpiał.

- Zbrodnie te wymierzone były nie tylko w pojedyncze osoby, ale w całe nasze społeczeństwo - powiedział dziennikarzom komisarz Willing. - Jego podstawą jest system prawa, a zbrodnie te były bezpośrednio skierowane przeciw filarowi naszej społeczności - dodał.

d3k9k9o

Zastępca komisarza Nick Kaldas podkreślił, że zebrany materiał "zawiera nowe istotne dowody, które pozyskano dzięki technologiom niedostępnym 30 lat temu".

Sue Chapman, pasierbica Pearl Watson, ofiary Warwicka, z zadowoleniem przyjęła informację o aresztowaniu. - Wciąż jestem w szoku i czuję wzburzenie, ale odczuwam też dużą ulgę i myślę, że nadszedł czas, by Warwick został pociągnięty do odpowiedzialności - powiedziała australijskiej stacji ABC Chapman. - Jest mi niezmiernie przykro, że mój ojciec, który zmarł cztery lata temu, nie doczekał wymierzenia sprawiedliwości za stratę swojej żony i mojej wspaniałej macochy - dodała.

d3k9k9o

Podziel się opinią

Share

d3k9k9o

d3k9k9o
Więcej tematów