Lektury do czytania za darmo w sieci
"Wolne Lektury" - pod taką nazwą kryje się
biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi, które można
całkowicie legalnie i za darmo przeglądać on-line, a także m.in.
ściągnąć na twardy dysk komputera. W Bibliotece
Narodowej odbyła się uroczysta inauguracja portalu
www.wolnelektury.pl.
17.09.2007 | aktual.: 17.09.2007 14:01
Często spotykamy się z dramatycznymi statystykami, z których wynika, że czytelnictwo w Polsce spada. Są to jednak dane niepełne, gdyż dotyczą tylko tradycyjnej formy czytelnictwa i tradycyjnej papierowej książki - mówiła podczas uroczystości Joanna Cicha z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tymczasem tylko wczoraj na portalu "Wolne Lektury" odnotowano ponad 20 tys. aktywnych wejść - zaznaczyła.
Projekt "Wolne Lektury" współtworzy społeczność nauczycielska i akademicka, która zawiązała się specjalnie w tym celu. Rzetelność umieszczanych na portalu tekstów gwarantuje Biblioteka Narodowa, która dostarcza teksty z najlepszych dostępnych wydań ze swoich zbiorów, opublikowanych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.
Portal "Wolne lektury" to nie tylko teksty udostępniane portalowi przez Bibliotekę Narodową. Z myślą o młodych czytelnikach opatrzone są one m.in. przypisami, objaśnieniami i komentarzami - wyjaśnił dyrektor Biblioteki Tomasz Makowski. Autorami tych opracowań są nauczyciele oraz pracownicy naukowi z Instytutu Badań Literackich PAN i uniwersytetów.
Na portalu poszukiwany utwór można odnaleźć na wiele sposobów, m.in. poprzez nazwisko autora, epokę kiedy tworzył oraz rodzaj lub gatunek literacki do jakiego należy. Można także dotrzeć do określonych jego fragmentów ze względu na motywy jakie w nim występują.
Na przykład "Królową śniegu" Hansa Christiana Andersena można odnaleźć w kategoriach: Andersen, Romantyzm, Epika i Baśń. Jako najważniejsze motywy występujące w utworze wskazano: podróż, rośliny, miłość, zima, wiosna, woda. Uczeń zainteresowany, którymś z motywów w tym utworze może klikając w odpowiednie hasło znaleźć fragmenty innych utworów, w których też występuje ten motyw, np. przy "wiośnie" są to także: Pieśń II Jana Kochanowskiego (zaczynająca się od słów "Serce roście patrząc na te czasy") i dwa fragmenty "Doktora Piotra" Stefana Żeromskiego.
Na portalu dostępne są dopiero utwory kilkunastu autorów, m.in. Sofoklesa, Adama Asnyka, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Jana Andrzeja Morsztyna, Artura Oppmana, Henryka Sienkiewicza i Juliusza Słowackiego. Koordynator projektu - Fundacja Nowoczesna Polska zapewnia, że systematycznie będą dodawane następne teksty z opracowaniami.
Projekt "Wolne Lektury" jest całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono. Honorowy patronat nad portalem sprawuje minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.