PolskaLeki onkologiczne już jadą - obiecuje minister

Leki onkologiczne już jadą - obiecuje minister

Cytostatyki, których brak w Polsce zgłaszali pacjenci z chorobami nowotworowymi, trafią wkrótce na rynek. MZ otrzymało od ich producenta pisemne potwierdzenie w tej sprawie. Szef resortu Bartosz Arłukowicz apeluje, by szpitale zgłaszały problemy z dostępem do leków.

Leki onkologiczne już jadą - obiecuje minister
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

18.04.2012 | aktual.: 18.04.2012 20:57

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, producent, który miał problemy z produkcją w Austrii leków stosowanych w chemioterapii, jest w trakcie wysyłki tych leków do Polski.

Resort poinformował, że chodzi o następujące cytostatyki: Etoposid, Cisplatin, Fluorouracil, Doxorubicin, Epirubicin i Gemcitabin. W rezerwacji jest także Methotrexat i kolejne dawki Etoposidu.

Informację tę potwierdził minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Dzisiaj otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie od producenta, że te leki, których produkcja została spowolniona ze względów technologicznych, w określonej ilości trafią do Polski. One zostały przekazane, zaś w rezerwy trafiły kolejne partie leków - powiedział w Polsat News.

Minister zaapelował, by szpitale, które mają problemy z dostępnością leków, na bieżąco je zgłaszały. - Ważne jest to, aby prowadzić przewidywalną politykę lekową, by szpitale, które nie mogą sobie poradzić, żeby poinformowały resort, my pomożemy - powiedział.

Arłukowicz zwrócił się też do pacjentów, by zgłaszali do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, że są odsyłani ze szpitali i informowani o tym, że nie otrzymają chemioterapii z powodu leków. Z Biurem Rzecznika można się skontaktować za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9-21.

Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym tygodniu poinformowało, że firma produkująca część leków cytostatycznych ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności. MZ zapewniło jednocześnie, że chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia. MZ podkreśliło, że firma zapewnia, iż problemy są przejściowe. Dotyczą one nie tylko Polski, ale także Europy i USA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (259)