Trwa ładowanie...

Lekcje religii w szkołach. Minister Czarnek chce zmiany przepisów

Przemysław Czarnek chce wprowadzić zmiany w przepisach, regulujących uczęszczanie na lekcje religii i etyki w szkołach. Jak stwierdził chodzi o "zmianę przepisów, zgodnie z którymi uczeń może chodzić na religię, etykę lub żaden z tych przedmiotów".
Share
Czarnek chce zmiany przepisów ws. uczęszczania na religię lub etykę
Czarnek chce zmiany przepisów ws. uczęszczania na religię lub etykęŹródło: EASTNEWS, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d4ds0ar

Przemysław Czarnek udzielił wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym odniósł się m.in. do deklarowanego ograniczenia biurokracji, zmiany podstawy programowej oraz lekcji religii w szkołach. Minister edukacji i nauki zdradził, że chce wprowadzenia zmian w zakresie przepisów regulujących uczęszczanie uczniów na ten przedmiot.

Religia w szkołach. Minister Czarnek chce zmiany przepisów

Według obecnie obowiązujących zasad, za zgodą rodziców uczeń może chodzić na religię, etykę lub na żaden z tych przedmiotów. Minister Czarnek chce zlikwidować tę trzecią możliwość.

d4ds0ar

Wątek ten pojawił się m.in. w kontekście pytania o Strajk Kobiet, w którym bierze udział bardzo wielu uczniów.

- Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To "nic" stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to "nic" służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia. Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości – powiedział. Jak dodał, "oczywiście jest kwestia wykształcenia nauczycieli etyki i napisania porządnego podręcznika".

Czarnek: nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna

- Wbrew medialnej propagandzie nie jest prawdą, że dzisiejsza młodzież wychodzi na ulice. Nie cała młodzież i ani nie większość młodzieży. A i wśród tych, którzy wychodzili, byli tacy, którzy traktowali to jak rodzaj zabawy - stwierdził.

d4ds0ar

- Nie jest tak źle z polską młodzieżą, jakby się wydawało, patrząc na obrazki z listopada w Warszawie - ocenił.

- Poza szkołą jednym z pomysłów jest ożywienie działalności statutowej organizacji pozarządowych, takich jak gminna ochotnicza straż pożarna - tworzenie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych, które będą regularnie zbierały się na ćwiczeniach, a raz w miesiącu otrzymają godzinę nauki o historii własnego terenu, własnej ziemi, własnej ochotniczej straży pożarnej. Po to, żeby ich z nimi utożsamić, pokazać atrakcyjność własnej miejscowości. Chciałbym, żeby taki projekt wszedł w życie od września jako pilotaż, a w kolejnym roku w całej Polsce - dodawał.

Katastrofa smoleńska w polskich podręcznikach?

Minister edukacji i nauki pytany był również o to, jakie treści na temat katastrofy smoleńskiej znajdą się w nowych podręcznikach.

d4ds0ar

- Prawda. W takim stopniu, w jakim będzie ona w momencie wydawania podręcznika znana. Są już przygotowywane podręczniki historii do III i IV klasy liceum. Wśród autorów są m.in. prof. Andrzej Nowak czy prof. Wojciech Roszkowski - odparł szef MEiN.

Niebezpieczny incydent z udziałem Andrzeja Dudy. Zdecydowany komentarz Piotra Zgorzelskiego

Źródło: Gazeta Polska, PAP

Przeczytaj także:

Przemysław Czarnek naciska na powrót do szkół? "Nie tylko on"

Czarnek chce postawić na WDŻ. Nauczyciele boją się indoktrynacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ds0ar

Podziel się opinią

Share
d4ds0ar
d4ds0ar
Więcej tematów