Lekcje religii do zmiany? Kościół reaguje, jest oświadczenie
"Wszelkie zmiany winny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi" - oświadczył Episkopat, komentując propozycje związane z organizacją lekcji religii w szkołach. W oświadczeniu wyrażono "głębokie zaniepokojenie".
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła "głębokie zaniepokojenie" i oficjalny sprzeciw wobec zmian w organizacji lekcji religii w polskich szkołach, które proponuje MEN.
"Wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi" - można przeczytać w oświadczeniu.
Zmiany niezgodne z prawem?
Episkopat przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zmiany w zakresie liczby godzin lekcji religii w szkołach można redukować tylko "za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych". Tym samym wyraził nadzieję, że do odpowiednich rozmów i konsultacji dojdzie, zanim ostateczne decyzje zostaną podjęte.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kierowca nie przewidział jednego. Za tę propozycję trafił do aresztu
Redukcja godzin lekcji religii w szkołach
"Jakiekolwiek zmiany wymagają dialogu, szerokich konsultacji i czasu" - wyjaśnia Komisja Wychowania Katolickiego KEP.
Głównym przedmiotem sprzeciwu jest zaproponowana przez MEN redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo, a także zmiany w zakresie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów. Zgodnie z nimi ocena z religii i etyki nie będzie wliczać się do średniej ocen. Episkopat uważa to za rozwiązanie niesprawiedliwe.
"Uczeń powinien być wynagrodzony za swoją pracę, a tą nagrodą i docenieniem wysiłku ucznia jest właśnie ocena, która spełnia także funkcję motywacyjną" - wyjaśnia w oświadczeniu Komisja Wychowania Katolickiego KEP.
Kościół o "standardzie systemów edukacyjnych"
Jako argument za powstrzymaniem zmian pojawia się teza o ważnym znaczeniu wychowawczym lekcji religii. Ponadto wspomniano o jej wielkiej wartości kulturowej. Episkopat przypomina, że lekcje religii są realizowane w 23 krajach Europy, będąc tam "standardem systemów edukacyjnych".
Episkopat wyraził ponadto swoje obawy związane z nauczycielami tego przedmiotu. Po redukcji liczby godzin wielu z nich może stracić pracę. Zdaniem duchownych należy też wziąć pod uwagę rodziców, "którzy pragną, aby ich dzieci mogły mieć nauczanie lekcji religii w szkole, do której uczęszczają".