Lekarze zaniepokojeni odporną na antybiotyki gruźlicą. Choroba wróciła wraz z imigrantami
Liczba zanotowanych przypadków gruźlicy w Niemczech w 2017 r. lekko spadła. Ale eksperci zaniepokojeni są jednak coraz częstszymi przypadkami odpornych na antybiotyki zarazków. Wszystko przez napływ uchodźców.
Trzy czwarte zanotowanych w 2016 roku w Niemczech chorych na tę chorobę pochodziło z zagranicy - przede wszystkim z Somalii, Erytrei, Afganistanu, Syrii i Rumunii.
Podczas gdy w 2014 r. zanotowano w Niemczech 5426 przypadków tej choroby, w 2016 roku było ich 5959. W 2017 r. liczba ta lekko spadła do 5486. Trzy procent pacjentów z tą chorobą nie reaguje na terapię antybiotykową. Wśród pacjentów z obszaru post radzieckiego odsetek ten wynosi aż 15 procent.
Jak podaje dziennik "Die Welt" niemiecki rząd chce postawić na nową strategię i zwalczać gruźlicę w krajach pochodzenia imigrantów. Chodzi o dokształcanie personelu medycznego oraz budowę lub dofinansowywanie laboratoriów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na świecie na gruźlicę umiera 2 mln ludzi. Ponad 10 mln rocznie zaraża się tą niebezpieczną chorobą.
Przeczytaj także:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl