Trwa ładowanie...
d247wep

Lekarze z Olsztyna dokonali cudu. Zatrzymali poród by uratować jedno z bliźniąt

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie mogą mówić o dużym sukcesie - przeprowadzili skomplikowany zabieg zahamowania akcji porodowej w momencie, gdy rodząca matka poroniła jedno z bliźniąt. Tym samym kobieta mogła utrzymać i urodzić drugie dziecko. Stan świeżo upieczonej mamy oraz niemowlęcia jest stabilny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki trudnemu zabiegowi udało się ocalić jedno z nienarodzonych bliźniąt.
Dzięki trudnemu zabiegowi udało się ocalić jedno z nienarodzonych bliźniąt. (123RF.COM)
d247wep

To już drugi taki przypadek w Polsce, gdy lekarze zatrzymali akcję porodową po poronieniu jednego dziecka by ocalić drugie. Zabieg ten jest stosunkowo nowy i niebezpieczny. W zdecydowanej większości przypadków (ok. 99%) nie udaje się wstrzymać porodu i uratować drugiego dziecka. Z tego powodu lekarze rzadko podejmują się przeprowadzenia tej trudnej operacji.

Zespół lekarzy z Olsztyna zdecydował się przeprowadzić trudny zabieg po konsultacji z matką nienarodzonych bliźniąt. Ponieważ była w 18./19. tygodniu ciąży, szanse na przeżycie urodzonych tak wcześnie dzieci praktycznie nie było. Dlatego też należało wyhamować poród.

Ciąża bliźniacza, w której jeden z płodów obumarł, to nierzadka sytuacja. W tym konkretnym przypadku miało dojść do powikłania polegającego na rozpoczęciu skurczów macicy u matki w celu poronieniu martwego płodu.

Według światowych standardów minimalna długość ciąży, która pozwoli dziecku na przeżycie to 24 tygodnie.

Źródło: RMF24

d247wep

Podziel się opinią

Share
d247wep
d247wep
Więcej tematów