Trwa ładowanie...
d1gsgsg

Lek genetyczny na chorobę wieńcową

W poniedziałek w Klinice Kardiologii w Aninie dwójce
chorych ze zniszczonymi naczyniami wieńcowymi podano lek
genetyczny, dzięki któremu ich naczynia mają odbudować się same.
Gazeta Wyborcza donosi we wtorek o pierwszym w Polsce zabiegu z użyciem
plazmidu.

d1gsgsg
d1gsgsg

Plazmid to mały fragment DNA z zapisaną instrukcją genetyczną. W plazmidzie użytym do tego eksperymentu znajdowała się instrukcja, jak budować nowe naczynia krwionośne - tłumaczy gazeta.

Zabieg, któremu poddano pana Eugeniusza, trwał ponad pięć godzin. Przeprowadził go zespół trzech ekspertów: prof. Witolda Rużyłły, doc. Adama Witkowskiego i dr. Zbigniewa Chmielaka. Pacjenta nie trzeba było usypiać - przez cały czas był świadomy.

Do lewej komory jego serca, przez tętnicę udową, lekarze wprowadzili najpierw cewnik zakończony elektrodą, aby można było uzyskać przestrzenny obraz serca. Następnie tą samą drogą wprowadzono igłę i wstrzyknięto plazmid - w sumie dziesięć zastrzyków - relacjonuje Gazeta Wyborcza.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za dzień-dwa pan Eugeniusz wyjdzie do domu, a za trzy miesiące wróci na kontrolne badania. Dziennik pisze, że przed zamknięciem numeru na stole u prof. Rużyłły był już następny pacjent.

d1gsgsg

Profesor podkreśla, że przy tym zabiegu nie otwiera się klatki piersiowej. Jego zdaniem, w ten sposób będzie można ratować około 10% pacjentów z chorobą wieńcową.

Przeprowadzona w poniedziałek operacja odbyła się w ramach międzynarodowego programu, opracowanego przez Klinikę Karolińską w Sztokholmie. To właśnie Szwedzi pierwsi przeprowadzili w ubiegłym roku tego typu zabieg - informuje Gazeta Wyborcza. (jask)

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj