Trwa ładowanie...

Legnica. Gehenna pacjentów w szpitalu. "8 razy w kolejce do jednego lekarza"

Barbara i jej mama Anna raz w miesiącu w poniedziałek wstają przed szóstą rano i jadą do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Powód? Wizyta kontrolna u ortopedy. By się do niego dostać i w ramach wizyty zrobić RTG, muszą stać w ośmiu kolejkach. Do domu wracają po południu. – Widocznie mają taką fantazję – kwituje Tomasz Kozieł, rzecznik szpitala.

Share
Legnica. Gehenna pacjentów w szpitalu. "8 razy w kolejce do jednego lekarza"
Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d12tli8

Odkąd mama Barbary Zwierzyńskiej miała wypadek, który skończył się skomplikowanym złamaniem nogi i operacją, konieczne są comiesięczne wizyty w legnickim szpitalu. - Wstajemy przed szóstą, żeby być w Legnicy, zanim się zacznie i zająć strategiczną pozycję w ośmiu kolejkach – mówi Wirtualnej Polsce córka pani Anny. W tym momencie zaczyna się ich gehenna.

Osiem kolejek

Kolejka nr 1 – do rejestracji. - Choć zarejestrowaliśmy się poprzednim razem, trzeba odhaczyć obecność. Mamy już doświadczenie i wiemy, że lepiej być jeszcze przed jej otwarciem, które jest o siódmej. Zostawiam tam mamę i pędzę w prawo, bo tam już od 6:00 ustawia się kolejka do ortopedy – relacjonuje Barbara Zwierzyńska.

Kolejka nr 2 – do ortopedy. Lekarz przyjmuje od 9:00, ale pacjenci przychodzą dużo wcześniej. Barbara zaklepuje miejsce u kobiety, która czeka przed nią i biegnie po mamę. Pani Anna jeszcze niedawno poruszała się na wózku inwalidzkim, teraz wspomaga się kulami. - Drepczemy pod gabinet ortopedy i czekamy godzinę, do dwóch, aż się pojawi, potem jeszcze z godzinę, aż nadejdzie nasza kolej. I znów lekarz powie nam to, co miesiąc temu: mamy iść na rentgen.

Tajne sondaże niekorzystne dla PiS? Tajemnicza odpowiedź Lubnauer

Kolejka nr 3 – do rejestracji RTG. – Tu ogonek wije się czasem na 20-30 osób. Ja stoję, a mama drepcze korytarzami. Jak już mnie dogoni, to siedzi, ja stoję dalej. W porywach do godziny – mówi Barbara Zwierzyńska. Jest godz. 10:00, 11:00. W szpitalu są od 6:45.

d12tli8

Kolejka nr 4 – do badania RTG.

Kolejka nr 5 – do rejestracji RTG, by odebrać płytę z nagranymi zdjęciami. Nie można jej zamówić wcześniej, rejestrując się do badania, bo… badanie nie jest wtedy wykonane.

Kolejka nr 6 – do ortopedy. Pacjenci, którzy zostali na badanie, teoretycznie mają wchodzić bez kolejki, ale w gabinecie jest zazwyczaj inny pacjent, a kolejni awanturują się pod drzwiami, że teraz ich kolej. – Tych wracających z badania tez jest sporo i do ortopedy stoją w sumie dwie kolejki – mówi kobieta.

Kolejka nr 7 – do rejestracji. Po wizycie u ortopedy pani Anna musi się zapisać na kolejną wizytę.

d12tli8

Kolejka nr 8 – do rejestracji RTG. – Biegnę tam po odbiór płyty ze zdjęciem RTG. Jak wrócimy następnym razem, zaczniemy w punkcie wyjścia, mimo że wszyscy wiedzą, że mama jest zarejestrowana, a jej karta już nawet czeka w gabinecie, bo wszystko jest w szpitalnym systemie – mówi Barbara Zwierzyńska. – To absurdalne. Mamy XXI wiek, a szpitalny system nie jest w stanie ogarnąć kilku prostych procesów, które wystarczyłoby wpisać do zwykłej tabelki. Mama znosi to z pokorą, na szczęście nie jest w tak złym stanie jak choćby pacjenci onkologiczni, którzy też muszą swoje odstać – dodaje.

Szpital: taka fantazja

Poprosiliśmy władze szpitala w Legnicy, by odniosły się do historii Barbary Zwierzyńskiej i jej mamy Anny. – W kolejce numer jeden pacjenci w ogóle nie muszą stać. To jak na poczcie, ludzie zamiast zapłacić rachunki przez internet, idą do okienka. Widocznie pacjenci mają taką fantazję. Wiedzą też, że ortopeda przyjmuje od godz. 9 – mówi Tomasz Kozieł, rzecznik szpitala.

Przyznaje jednak, że chorzy nie są zapisywani na konkretną godzinę. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. – Takie jest przyzwyczajenie ludzi. Nie czekaliby tak długo, gdyby przychodzili o różnych godzinach – komentuje rzecznik. I dodaje, że pozostałe kolejki, o których mówią pacjenci, są zazwyczaj krótkie. Szpital za półtora tygodnia ma wprowadzić system wydający numerki do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12tli8

Podziel się opinią

Share
d12tli8
d12tli8
Więcej tematów