Legionella. Nowy raport sanepidu
Potwierdzono 18 ofiar legionellozy w Polsce - wynika z najnowszego raportu sanepidu w sprawie fali zakażeń. Łącznie służby sanitarne informują o 157 osobach zainfekowanych.
Nie żyją dwie kolejne osoby zakażone bakterią Legionella pneumophila. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 18. Z czwartkowego komunikatu rzeszowskiego sanepidu wynika, że liczba pacjentów zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 157.
Legionella. sanepid czeka na wyniki badań wody
W czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie ma podać kolejne wyniki badań próbek wody. Nie wiadomo jednak, czy nowe dane pozwolą na zidentyfikowanie źródła zakażeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Zatrzymane pociągi. B. oficer ABW o incydentach na kolei
Zakażenia bakterią Legionella pneumophilia odnotowano w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Nadal większość zakażonych jest z Rzeszowa (105 osób) i powiatu rzeszowskiego (36).
Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich jak szpitale czy domy pomocy społecznej.
Legionelloza. Wywołują ją bakterie Legionella
Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 st. C.
Legionellą nie można się zarazić od człowieka ani pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody
Źródła: sanepid, abczdrowie.pl