Trwa ładowanie...
d1ur7d3
05-01-2004 06:31

Legalni piraci w sieci

Piraci sprzedający w Internecie filmy na DVD i VCD są praktycznie bezkarni - pisze "Gazeta Wyborcza". Strzec policji muszą się za to klienci internetowych serwisów, bo mogą trafić do więzienia nawet na pięć lat.

d1ur7d3
d1ur7d3

Łódzka policja prowadzi dochodzenie w sprawie serwisu internetowego oferującego pirackie kopie filmów. W Internecie bez trudu można znaleźć strony proponujące sprzedaż filmów i muzyki. Na jednej z nich - "Świat Filmu" - oferowanych jest ponad 200 filmów na DVD oraz 600 pozycji na nośniku VCD. Ceny umiarkowane: każdy film na DVD kosztuje 22 zł, a na VCD tylko 10 zł. Serwis jest profesjonalny: zamówienia można składać w kilku językach, płaci się kartą kredytową lub gotówką - w złotych, euro albo dolarach. Stali klienci mogą też liczyć na rabaty.

Prowadzący serwis zespół nie ma w ofercie filmów, których nie można by dostać w sklepie lub wypożyczalni. Na tym polega ich cwaniactwo - pisze dziennik. Nie można im zarzucić sprzedawania kopii filmów, których nie ma jeszcze w Polsce. Wówczas byłoby to piractwo. Oni tylko robią kopie dla klientów do tzw. użytku osobistego, co jest zgodne z prawem.

Twórcy serwisu "Świat Filmu" powołują się na artykuł 23 prawa autorskiego, który stanowi, że bez zezwolenia twórcy można sporządzać na własny użytek kopie z legalnie kupionych filmów i nagrań muzycznych. Dlatego klient, który zamawia u nich film, musi podpisać oświadczenie, że posiada oryginalne filmy, z których chce zrobić sobie kopie.

Policja przyznaje, że w razie wpadki kara grozi tylko klientom, gdyż nieprawdopodobne jest, by mieli oryginały i zamawiali dodatkowo kopie za dość spore pieniądze. Nie ma natomiast możliwości ukarania internetowych piratów. Od kwietnia 2003 roku serwis odwiedziło ponad 172 tysięcy internautów. (IAR)

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj