Leczenie ostatniej szansy
Eksperymentalna terapia pomogła w powstrzymaniu choroby Creutzfeldta-Jakoba - pisze "Rzeczpospolita". Na podawanie leku nie chcieli zgodzić się lekarze, jednak rodzina pacjenta wywalczyła przed brytyjskim sądem prawo do przeprowadzenia leczenia.
18-letni Jonathan Simms jest pierwszym pacjentem cierpiącym na tzw. nowy wariant choroby któremu podano wielosiarczan pentozanu. Eksperymentalną terapię rozpoczęto w styczniu tego roku, a polegała ona na wielokrotnym wstrzykiwaniu substancji - w rosnących dawkach - bezpośrednio do mózgu Jonathana. Wielosiarczan pentozanu to składnik leków wykorzystywanych m.in. w schorzeniach pęcherza moczowego. Nigdy nie stosowano go jednak w leczeniu ludzi chorych na gąbczaste zwyrodnienie mózgu wywołane przez priony - informuje magazyn "New Scientist".
Po przeprowadzeniu pierwszej fazy leczenia, stan 18-latka przestał się pogarszać - twierdzi Don Simms - ojciec Jonathana. Zdanie ojca młodego pacjenta podziela mikrobiolog Stephen Dealler - ekspert w dziedzinie chorób prionowych. Po wykonaniu 12 wstrzyknięć zaobserwowano m.in. spowolnienie pulsu do wartości normalnych, przybranie na wadze.
Naukowcy nie wiedzą jeszcze dokładnie, jaki jest mechanizm działania podawanej choremu substancji. Jak przypuszcza Dealler, niewielkie ilości wielosiarczanu pentozanu mogą hamować produkcję prionów w mózgu człowieka. (mk)
Więcej: Leczenie ostatniej szansy