Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa tylko na to czekał. Zagraniczne media napisały o jego koszulce

"Założyciel polskiego antykomunistycznego ruchu 'Solidarności' pojawił się na pogrzebie George'a H.W. Busha w koszulce z napisem 'Konstytucja' - symbolu walki politycznej w ojczyźnie przeciwko populistycznemu rządowi" - donosi amerykańska agencja Associated Press.
Share
Lech Wałęsa udał się do USA wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą
Lech Wałęsa udał się do USA wspólnie z prezydentem Andrzejem DudąŹródło: PAP, Fot: Marcin Gadomski
d2xb0ct

Associated Press przypomina, że Wałęsa "oskarża krajową konserwatywną partię rządzącą o erozję demokracji, którą Wałęsa pomógł osiągnąć, głównie poprzez osłabienie niezależności sądownictwa". Podkreśla, że walka Wałęsy jest także zakorzeniona w "osobistym sporze z Jarosławem Kaczyńskim - dawnym sprzymierzeńcem, który stał się wrogiem".

Agencja relacjonuje, że część Polaków skrytykowała Wałęsę za ubiór na pogrzebie Busha, mówiąc, że "to nie czas ani miejsce na sformułowanie politycznego oświadczenia na temat kwestii krajowej". Z drugiej strony - pisze AP - "ekscentryczny i szczery 75-latek, dawny więzień polityczny wspieranego przez Sowietów reżimu komunistycznego i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, zasłużył sobie na wszystko, co mu się podoba".

AP przytacza też również wypowiedź samego Wałęsy, który powiedział, że koszulka, którą nosił pod ciemnym garniturem, była jego osobistym gestem pożegnania z przywódcą USA, który "walczył o wolność, walczył o prawdę i uczciwość". "Dlatego, kiedy mówię 'do widzenia', chcę powiedzieć, że walka trwa, że zlekceważyliśmy demokrację w Polsce, pozwoliliśmy wygrać populistom i demagogom. A dzisiaj mamy kłopoty" - cytuje Wałęsę agencja.

d2xb0ct

Depeszę Associated Press opublikowało wiele zagranicznych mediów, w tym m.in. dziennik "New York Times".

Lot z Dudą. Komentarze

Przypomnijmy, na ceremonię pogrzebową George'a H.W. Busha Lech Wałęsa udał się wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą. Współpracownicy byłego prezydenta poprosili głowę państwa o wspólny przelot samolotem. Andrzej Duda przystał na propozycję.

- Jak można coś takiego zrobić? Czy to jest normalne zakładać koszulkę z napisem "konstytucja" i iść na pogrzeb człowieka, który tyle zrobił dla Polski? To nie jest poważne, ludzie się z tego śmieją - komentował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w Programie "Tłit".

d2xb0ct

Zobacz: "Czy to jest normalne?!" Michał Wójcik o zachowaniu Lecha Wałęsy:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xb0ct

Podziel się opinią

Share
d2xb0ct
d2xb0ct
Więcej tematów