PolskaLech Wałęsa obchodzi urodziny - złóż życzenia

Lech Wałęsa obchodzi urodziny - złóż życzenia

29 września 1943 w Popowie urodził się Lech Wałęsa. Polski polityk i działacz związkowy dziś kończy 68 lat. Złóż życzenia.

Lech Wałęsa obchodzi urodziny - złóż życzenia
Źródło zdjęć: © PAP

Wałęsa jest z zawodu elektrykiem. Był działaczem związkowym, politykiem, prezydentem Rzeczypospolitej Polski w latach 1990-1995. W 1983 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Jest doktorem honoris causa kilkunastu uniwersytetów. Jest mężem, ojcem ośmiorga dzieci i dziadkiem jedenaściorga wnucząt.

W latach 1961-1963 i 1965-1967 pracował jako elektrotechnik w Państwowych Ośrodkach Maszynowych w Łochocinie, następnie w Leniach. Od 1967 był elektrykiem w Stoczni Gdańskiej imienia Lenina. Od tego czasu jego życie na stałe związało się z Gdańskiem.

Pierwsze wzmianki związane z jego działalnością opozycyjną sięgają 1968 roku, kiedy to miał namawiać kolegów w stoczni do odmawiania udziału w masówkach potępiających strajki studentów. Od tamtego czasu zaczął coraz aktywniej angażować się w sprawy społeczne.

31 sierpnia 1980 z ramienia MKS podpisał z delegacją rządową pod przewodnictwem wicepremiera Mieczysława Jagielskiego gdańskie porozumienia sierpniowe. Podpis złożył charakterystycznym dużym długopisem z wizerunkiem papieża Jana Pawła.

Prowadzony w latach 1980–1981 przez Lecha Wałęsę związek zawodowy przekształcił się w masowy ruch społeczno-polityczny, liczący w szczytowym okresie około 10 mln członków, wokół którego powstawały organizacje satelickie ("Solidarność" Rolników Indywidualnych czy Niezależne Zrzeszenie Studentów).

Reakcją totalitarnego państwa na ówczesne wydarzenia było wprowadzenie Stan Wojennego 13 grudnia 1981 roku. Lech Wałęsa był jednym z pierwszych internowanych. Trafił do Chylic, Otwocka, a na koniec do Arłamowa, gdzie był przetrzymywany do listopada 1982 roku.

W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał: Działania Lecha Wałęsy charakteryzowały się determinacją w dążeniu do rozwiązania problemów jego kraju poprzez negocjacje i współpracę, bez uciekania się do przemocy. Lech Wałęsa próbował zapoczątkować dialog między organizacją, którą reprezentuje – "Solidarnością" – a władzami. Komitet uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, która – mimo nierównych warunków – istnieje niepokonana we wszystkich narodach świata. W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne, niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem.

22 grudnia 1990 roku Lech Wałęsa został pierwszym, demokratycznie wybranym w wyborach powszechnych prezydentem Rzeczypospolitej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3065)