Trwa ładowanie...
d2yngs4

Lech Wałęsa może dostać medal od Andrzeja Dudy. "Jak będzie złoty, to przyjmę"

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale zgodnie z prawem były prezydent Lech Wałęsa może otrzymać medal od obecnej głowy państwa Andrzeja Dudy. – Jeśli będzie złoty, to przyjmę. Jeśli brązowy, oddam – mówi Wirtualnej Polsce Lech Wałęsa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa, były prezydent
Lech Wałęsa, były prezydent (East News, Fot: Wojciech Stróżyk)
d2yngs4

8 listopada, Lech i Danuta Wałęsa obchodzą 50. rocznicę ślubu. Zgodnie z przepisami, pary z takim stażem otrzymują od prezydenta Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jest on nadawany od 1960 r.

- Jak będzie złoty, to przyjmę. Jak brązowy, to oddam. Zobaczymy, co się wydarzy. Poczekam na jakieś zaproszenie i wtedy zdecyduję. Może już prezydent się zmieni – mówi Lech Wałęsa. Czy z okazji rocznicy ślubu szykuje niespodziankę dla żony? – Nic nie mówię. Muszę pakować walizki, bo w niedzielę wylatuję do Stanów Zjednoczonych – ucina były prezydent.

Kto wręczy medal Lechowi Wałęsie?

Medal za długoletnie pożycie jest przyznawany na wniosek wojewody, który wysyła dokument do Kancelarii Prezydenta. Małżeństwo może zawiadomić o swojej rocznicy ślubu urząd stanu cywilnego. W niektórych miastach to urzędnicy pilnują takich dat i sami zawiadamiają wojewodę o jubileuszu.

d2yngs4

Zgodnie z ustawą, Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu prezydenta mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby – premier (tj.: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie) oraz zastępcy tych osób, a także: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Danuta i Lech Wałęsa pobrali się w 1969 roku. Mają ośmioro dzieci. W autobiografii Danuta Wałęsa przyznała, że od wielu lat czuje się samotna, a jej małżeństwo jest dalekie od ideału. - Teoretycznie 8 listopada będziemy obchodzić z mężem 50 rocznicę ślubu, ale tak naprawdę małżeństwem byliśmy tylko 11 lat. Bo od Sierpnia '80 jego w zasadzie interesowała już tylko polityka. W jakimś sensie ojciec opuścił nasze dzieci i odszedł wtedy od rodziny. Trochę stał się w naszym domu gościem. A jak już był, to nie lubił słuchać o problemach – mówiła Danuta Wałęsa w wywiadzie dla "Urody Życia".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nowi posłowie na Wiejskiej. Zobacz, co dostali od Kancelarii Sejmu

d2yngs4

Podziel się opinią

Share
d2yngs4
d2yngs4
Więcej tematów