Trwa ładowanie...
ycipk-4bhic4

Lech Wałęsa może dostać medal od Andrzeja Dudy. "Jak będzie złoty, to przyjmę"

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale zgodnie z prawem były prezydent Lech Wałęsa może otrzymać medal od obecnej głowy państwa Andrzeja Dudy. – Jeśli będzie złoty, to przyjmę. Jeśli brązowy, oddam – mówi Wirtualnej Polsce Lech Wałęsa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa, były prezydent
Lech Wałęsa, były prezydent (East News, Fot: Wojciech Stróżyk)
ycipk-4bhic4

8 listopada, Lech i Danuta Wałęsa obchodzą 50. rocznicę ślubu. Zgodnie z przepisami, pary z takim stażem otrzymują od prezydenta Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jest on nadawany od 1960 r.

- Jak będzie złoty, to przyjmę. Jak brązowy, to oddam. Zobaczymy, co się wydarzy. Poczekam na jakieś zaproszenie i wtedy zdecyduję. Może już prezydent się zmieni – mówi Lech Wałęsa. Czy z okazji rocznicy ślubu szykuje niespodziankę dla żony? – Nic nie mówię. Muszę pakować walizki, bo w niedzielę wylatuję do Stanów Zjednoczonych – ucina były prezydent.

Kto wręczy medal Lechowi Wałęsie?

ycipk-4bhic4

Medal za długoletnie pożycie jest przyznawany na wniosek wojewody, który wysyła dokument do Kancelarii Prezydenta. Małżeństwo może zawiadomić o swojej rocznicy ślubu urząd stanu cywilnego. W niektórych miastach to urzędnicy pilnują takich dat i sami zawiadamiają wojewodę o jubileuszu.

Zgodnie z ustawą, Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu prezydenta mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby – premier (tj.: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie) oraz zastępcy tych osób, a także: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Danuta i Lech Wałęsa pobrali się w 1969 roku. Mają ośmioro dzieci. W autobiografii Danuta Wałęsa przyznała, że od wielu lat czuje się samotna, a jej małżeństwo jest dalekie od ideału. - Teoretycznie 8 listopada będziemy obchodzić z mężem 50 rocznicę ślubu, ale tak naprawdę małżeństwem byliśmy tylko 11 lat. Bo od Sierpnia '80 jego w zasadzie interesowała już tylko polityka. W jakimś sensie ojciec opuścił nasze dzieci i odszedł wtedy od rodziny. Trochę stał się w naszym domu gościem. A jak już był, to nie lubił słuchać o problemach – mówiła Danuta Wałęsa w wywiadzie dla "Urody Życia".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-4bhic4

Nowi posłowie na Wiejskiej. Zobacz, co dostali od Kancelarii Sejmu

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bhic4

ycipk-4bhic4
ycipk-4bhic4