Trwa ładowanie...
ycipk-4bqux9
ycipk-4bqux9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lech Wałęsa agentem - to prowokacja Stanisława Kani

Robienie z Lecha Wałęsy agenta SB w 1980 roku
było prowokacją Stanisława Kani, który w tamtym czasie stanął na
czele PZPR - uważał Edward Gierek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-4bqux9

"Dziennik" dotarł do kolejnych, niepublikowanych zapisków przywódcy PRL. Dotyczą one relacji między SB a Lechem Wałęsą.

W czerwcu 1992 r. Wałęsa został oskarżony o to, że był agentem SB. W tym samym czasie, 12 czerwca 1992, Edward Gierek napisał list do Wałęsy. Dotarliśmy do tego dokumentu - stwierdza gazeta. Gierek pisze do Wałęsy, że pomawianie przywódcy "Solidarności" o związki z SB, gdy stał na czele historycznego strajku w sierpniu 1980 r., to prowokacja, za którą stali ludzie z kierownictwa partii: szef MSW Stanisław Kowalczyk oraz jego polityczny protektor Stanisław Kania.

Według Gierka prowokacja polegała na tym, że Kowalczyk wspierany przez Kanię dowodził, iż sytuacja jest pod kontrolą, bo przywódca buntu Wałęsa jest "jego człowiekiem", czyli agentem SB. Kowalczyk, według Gierka, miał się tym przechwalać na posiedzeniach kierownictwa partii w trakcie sierpniowego kryzysu.

ycipk-4bqux9

Tę tezę potwierdza Janusz Rolicki, autor wspomnień Gierka i książek o nim.

Zdaniem historyków jednak - pisze Dziennik - Gierek, w tym liście, starał się wybielić przed prezydentem i pokazać, że jest mu przyjazny.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bqux9

ycipk-4bqux9
ycipk-4bqux9