Lech Kaczyński rozmawiał z prezydentem Turcji o Gruzji
Przebywający w Macedonii na szczycie państw Europy Środkowej prezydent Lech Kaczyński rozmawiał z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem o sytuacji w Gruzji.
Polska i Turcja wyrażają pełne wsparcie, jeżeli chodzi o rozwiązanie napiętej sytuacji w Gruzji i przede wszystkim cofnięcie instrukcji rządu Federacji Rosyjskiej z 16 kwietnia i powrócenie do prowadzenia dalszego dialogu i wykorzystania wszystkich środków dyplomatycznych i politycznych dla zażegnania tej napiętej sytuacji - powiedział dziennikarzom po spotkaniu dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.
16 kwietnia prezydent Władimir Putin wydał dekret nakazujący rządowi Rosji nawiązanie kontaktów z władzami Abchazji i Osetii Południowej, a także podjęcie z nimi współpracy w sferach gospodarki, nauki, kultury, oświaty i informacji.
Handzlik przypomniał, że Turcja na niedawnym szczycie NATO w Bukareszcie była - obok USA, Polski i innych krajów Europy Środkowej - wśród państw wiodących, jeżeli chodzi o przyznanie MAP (planu działań prowadzących do członkostwa w pakcie) dla Ukrainy i Gruzji oraz wypracowania wspólnego stanowiska, że zarówno Ukraina jak i Gruzja staną się w przyszłości członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Handzlik zaznaczył, że Turcja stoi na tym samym stanowisku co Polska, wspierając pełną suwerenność i integralność terytorialną Gruzji.
Polski prezydent rozmawiał też z Gulem o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz współpracy energetycznej.
Lech Kaczyński pierwszego dnia pobytu w Macedonii spotkał się ponadto z Przewodniczącym Rady Państwowej Bośni i Hercegowiny Harisem Silajdżiciem. Według Handzlika, rozmowa dotyczyła jak najszybszej integracji BiH ze strukturami euroatlantyckimi.
Politycy mówili m.in. o kwestii umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu BiH z Unią Europejską, a Kaczyński "wyraził pełne poparcie dla podpisania tego porozumienia".
Prezydent - zapowiedział Handzlik - jeszcze w tym roku złoży wizytę w BiH.
Ponadto Kaczyński spotkał się z gospodarzem szczytu, prezydentem Macedonii Branko Crvenkovskim. Handzlik podkreślił, że Polska ma nadzieje na szybkie rozwiązanie sporu o nazwę tego państwa.
W Bukareszcie szefowie państw NATO zgodzili się, że Sojusz nie zaprosi do członkostwa Macedonii, dopóki nie rozwiąże ona sporu o nazwę z sąsiednią Grecją, a delegacja macedońska opuściła szczyt.
Grecja sprzeciwia się używaniu nazwy Macedonia inaczej niż w odniesieniu do swej prowincji, położonej na północy kraju. Chcemy, aby ta sprawa jak najszybciej została rozwiązana i żeby w przyszłym roku na szczycie NATO Macedonia została zaproszona do Paktu - podkreślił Handzlik.
Anna Staszkiewicz