ŚwiatLech Kaczyński przybył do Nowego Jorku

Lech Kaczyński przybył do Nowego Jorku

Prezydent Lech Kaczyński przybył do Nowego Jorku,
gdzie weźmie udział w 61. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów
Zjednoczonych. Prezydent spotka się m.in. z prezydentem Francji Jacques`em Chirakiem, prezydent Finlandii Tarją Halonen oraz premierem Norwegii Jensem Stoltenbergem.

Lech Kaczyński przybył do Nowego Jorku
Źródło zdjęć: © AFP

Bezpośrednio po przylocie prezydent udał się do "Strefy Zero", gdzie złożył kwiaty w miejscu ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r. W uroczystości wzięli udział m. in. policjanci i strażacy polskiego pochodzenia, którzy uczestniczyli wówczas w akcji ratunkowej.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk podkreślił, że po raz pierwszy polski prezydent zabierze głos w pierwszym dniu sesji, 19 września.

Wiodącym tematem sesji będzie sprawa globalizacji i możliwości jej wykorzystania dla dobra ludzkości. Według Krawczyka, Lech Kaczyński będzie mówił właśnie o globalizacji i solidarności państw bogatszych z biedniejszymi.

Hasłem kluczowym, wokół którego - jak sądzę - pan prezydent zbuduje przemówienie, będzie poczucie solidarności między wszystkimi narodami i społeczeństwami - powiedział dziennikarzom prezydencki minister.

Zaznaczył, że coroczne spotkanie przywódców państw i rządów na forum ONZ jest najważniejszą debatą świata. Bardzo dużo mówi się (teraz) o negatywach globalizacji, powstają ruchy antyglobalistyczne. Ale globalizacja jest też pozytywnym zjawiskiem i wszyscy mają nadzieję, że przyczyni się do podwyższenia standardów życia krajów pozostających w tyle - powiedział.

Lech Kaczyński podczas spotkań z prezydentem Francji i premierem Norwegii ma poruszyć tematy dotyczące Unii Europejskiej i bezpieczeństwa energetycznego. Planowane są także m.in. rozmowy polskiego prezydenta z przywódcami Afganistanu i Iraku.

Prezydent spotka się też z przedstawicielami nowojorskiej Polonii i diaspory żydowskiej.

Krawczyk poinformował, że do spotkania z amerykańskim prezydentem dojdzie prawdopodobnie podczas przyjęcia wydanego przez George'a W. Busha. Wśród tematów rozmów L. Kaczyńskiego z prezydentem Bushem Krawczyk wymienił: terroryzm, kwestię Iraku oraz stosunki z partnerami na wschód od UE.

W Nowym Jorku prezydent weźmie także udział w uroczystości wręczenia Polsce, jako wyraz uhonorowania wieloletniej pracy różnych polskich organizacji i instytucji, Międzynarodowej Nagrody Niepełnosprawności im. F.D.Roosvelta za rok 2005. Nagroda jest przyznawana przez Światowy Komitet ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Instytut Franklina i Eleonory Rooseveltów.

Prezydentowi towarzyszyć będą przedstawiciele Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Na ich ręce przedstawiciele Fundacji patronującej nagrodzie przekażą czek na 50 tys. dolarów oraz statuetkę Roosevelta.

Nagroda im F.D. Roosevelta jest przyznawana krajom szczególnie wyróżniającym się w zakresie rozwijania i skutecznego wdrażania systemów wyrównywania szans osobom niepełnosprawnym. Do tej pory laureatami nagrody były m.in.: Jordania, Włochy, Ekwador, Korea Południowa, Irlandia i Kanada.

Regulamin nagrody przewiduje, że przyznane 50 tys. dolarów powinny być w całości przeznaczone na wsparcie konkretnej organizacji pozarządowej, mającej szczególne zasługi na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych.

Elwira Wielańczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)