Trwa ładowanie...
d48sdby
łeba

Łeba: wycinka drzew trafiła do prokuratury

W Łebie od piątku na prywatnej działce wycięto 4 hektary. Mimo że zgodnie z obowiązującą od stycznia ustawą można wycinać drzewa bez zezwolenia to sprawa trafiła do prokuratury, bo rośliny były pod ochroną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łeba
Łeba (PAP)
d48sdby

Burmistrz Łeby najpierw zawiadomił o sprawie policję i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. Wycinkę rozpoczęto w piątek i zakończono we wtorek. Las znajdował się pod ochroną z uwagi na siedliska chronionych roślin, a sama działka zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miała być lasem.

Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby, mówił w weekend Radiu Gdańsk, że miasto kiedyś występowało o zmianę planu, aby można było wyciąć na tej działce część drzew. Jednak okazało się, że był to teren cenny przyrodniczo i zmian nie wprowadzono.

Mowa o bardzo atrakcyjnej działce leżącej pomiędzy plażą Bałtyku a jeziorem Sarbsko. Do 2000 roku należała do wojska, ale od kilkunastu lat działka jest własnością prywatną. Według burmistrza Łeby, po wycince drzew wartość jednego hektara może wzrosnąć o około 6 mln zł.

d48sdby

W środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku poinformował, że wycinkę drzew uznano za nielegalną i sprawa została skierowana do prokuratury. Powodem jest wycięcie roślin znajdujących się pod ochroną, w tym boru bażynowego. Ewentualne usunięcia drzew można było przeprowadzać tylko za zgodą odpowiednich organów, ale nikt nie konsultował wycinki.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Można je usuwać bez zezwolenia, bez względu na obwód drzewa, jeśli niezwiązane jest to z działalnością gospodarczą. Nowe przepisy wzbudziły wiele protestów, po których PiS zapowiedziało przygotowanie zmian w ustawie, aby m.in. nie były możliwe wycinki służące przygotowywaniu terenu pod późniejszą sprzedaż deweloperowi.

d48sdby

Podziel się opinią

Share
d48sdby
d48sdby
Więcej tematów