Trwa ładowanie...
dm0ah9v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Le Monde": Francja rozważa ataki lotnicze w Syrii

Francja planuje zaangażowanie się w operacje lotnicze przeciw Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii - podał dziennik "Le Monde". Według gazety działania te mogą przyjąć formę lotów zwiadowczych lub ostrzałów w regionach całkowicie kontrolowanych przez IS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Le Monde": Francja rozważa ataki lotnicze w Syrii
(AFP, Fot: KARAM AL-MASRI)
dm0ah9v

Doniesień "Le Monde" nie skomentowało MSZ Francji ani resort obrony. Natomiast Pałac Elizejski oświadczył, że w poniedziałek prezydent Francois Hollande wypowie się na ten temat na organizowanej co pół roku konferencji prasowej.

Francja uczestniczy w dowodzonej przez USA koalicji międzynarodowej prowadzącej naloty na cele IS w Iraku. Nie przyłączyła się natomiast do działań tej samej koalicji w Syrii. Argumentuje, że na operacjach w Syrii może skorzystać prezydent tego kraju Baszar el-Asad. Paryż wspiera umiarkowaną antyasadowską opozycję.

Zarazem - według "Le Monde" - dotychczasowe stanowisko Francji zmienia się z powodu masowej ucieczki ludności z Syrii, faktu, że koalicja międzynarodowa nie zdołała pokonać IS w Iraku, i wobec potencjalnego wzmocnienia obecności wojskowej Rosji w regionie.

dm0ah9v

Według "Le Monde" mowa jest przede wszystkim o "lotach zwiadowczych i wywiadowczych" oraz o ewentualnych uderzeniach w strefach pozostających pod całkowitą kontrolą IS, tak aby uniknąć ofiar cywilnych.

Przedstawiciel władz francuskich cytowany przez AFP powiedział, że "kurs nie zmienił się i nie ma mowy o udziale w koalicji działającej w Syrii". Jednak Francja może przestać powstrzymywać się od wszelkiej interwencji militarnej w Syrii "ze względu na kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego" i "przy pełnej niezależności" - cytuje AFP przedstawicieli władz, proszących o zachowanie anonimowości.

AFP przypomina, że sprawcy zamachów - lub prób takich zamachów - dokonanych we Francji w tym roku deklarowali, że działają w imieniu IS.

Rozmówcy francuskiej agencji wskazują, że dla Paryża wciąż pozostaje priorytetem znalezienie alternatywy politycznej wobec obecnych władz w Damaszku.

Dziennik "Liberation" przypomina, że w kampanii lotniczej przeciw IS w Iraku uczestniczyło do tej pory 700 francuskich wojskowych. Operacja ta trwa blisko rok, rozpoczęła się 19 września 2014 roku. Według ostatniego sondażu ośrodka Ipsos popiera ją 7 na 10 Francuzów.

dm0ah9v

Podziel się opinią

Share

dm0ah9v

dm0ah9v
Więcej tematów