PolskaŁazik marsjański konstrukcji wrocławskich studentów jedzie na zawody do USA

Łazik marsjański konstrukcji wrocławskich studentów jedzie na zawody do USA

Łazik marsjański SCORPIO N konstrukcji studentów z koła naukowego przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej jedzie dziś na zawody do Stanów Zjednoczonych. Młodzi konstruktorzy nad projektem SCORPIO pracują już od pięciu lat.

Łazik marsjański konstrukcji wrocławskich studentów jedzie na zawody do USA
Źródło zdjęć: © Facebook | Projekt Scorpio

SCORPIO N to najnowsza konstrukcja stworzona w ramach projektu SCORPIO realizowanego przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych „Off-Road”, działającego przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Zespół konstruktorów już od pięciu lat tworzy wielofunkcyjne łaziki marsjańskie z sukcesami na arenie międzynarodowej.

W 2013 r. podczas zawodów University Rover Challenge łazik SCORPIO III zajął drugie miejsce, a rok temu model SCORPIO IV okazał się bezkonkurencyjny w pierwszej edycji European Rover Challenge, która odbyła się w Polsce. Dziś konstruktorzy ze swoim najnowszym projektem wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na kolejną odsłonę konkursu University Rover Challenge organizowanego przez The Mars Society.

SCORPIO N wyposażony jest w sprzęt pozwalający pobierać i badać próbki ziemi, może przewozić paczki oraz narzędzia, a dzięki wypełnionym specjalnym granulatem kołom bez większego trudu może pokonywać przeszkody terenowe.

- Tegoroczna edycja międzynarodowych zawodów University Rover Challenge odbędzie się na pustyni w stanie Utah w ostatnich dniach maja. Miejsce konkursu zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ tamtejszy krajobraz i skład chemiczny podłoża jest zbliżony do marsjańskiego – mówi Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Oprócz studentów z Wrocławia, w zawodach wezmą udział jeszcze 22 ekipy z kilku krajów. Polskę reprezentować będą ponadto konstruktorzy z czterech innych technicznych szkół wyższych: Politechniki Białostockiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz Politechniki Warszawskiej.

- Dla każdej z drużyn przygotowane są cztery zadania. Pierwsze związane jest z wyszukiwaniem i analizą próbek interesujących pod względem biologicznym, drugie polega na pokonaniu przez łazik wyznaczonej trasy, trzecie dotyczy naprawy innego urządzenia za pomocą łazika, zaś ostatnie – dostarczenia wsparcia astronaucie, znajdującemu się w nieznanej początkowo lokalizacji – dodaje Charytoniuk.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławdolny śląskpolitechnika wrocławska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)