ŚwiatŁawrow: USA wznawiają "wyścig zbrojeń"

Ławrow: USA wznawiają "wyścig zbrojeń"

Rosyjski minister spraw zagranicznych
Siergiej Ławrow oskarżył w Poczdamie Stany Zjednoczone o
to, że forsując projekt umieszczenia w Europie Wschodniej
elementów tarczy antyrakietowej, wznawiają "wyścig zbrojeń".

Ławrow: USA wznawiają "wyścig zbrojeń"
Źródło zdjęć: © AFP

W Poczdamie odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych G-8 - najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji. Na zakończenie spotkania w Poczdamie doszło do otwartego sporu między przedstawicielami Rosji i Stanów Zjednoczonych w sprawie tarczy antyrakietowej.

Ten problem stanowi "poważne zagrożenie", ponieważ prowadzi do spirali zbrojeń - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Jego zdaniem amerykańskie plany "podkopują" równowagę strategiczną. Ławrow uznał tarczę za zbyteczną. Ocenił, że główny argument z lat 90. - zagrożenie ze strony Korei Północnej - jest nieaktualny, gdyż w wyniku negocjacji udało się je ograniczyć. Iran zaś nie posiada rakiet o odpowiednim zasięgu i nie będzie ich miał w najbliższej dekadzie - mówił rosyjski polityk.

Ławrow zauważył z ironią, że tarcza "przypadkiem, a może i nie" ma być rozlokowana przy granicy z Rosją. Ta sytuacja nie jest dla Rosji zabawna - zaznaczył.

Rosyjski minister wezwał Amerykę do "profesjonalnego" przeanalizowania stanowiska rosyjskiego. Nie można mówić: nie zawracajcie sobie głowy, to (tarcza) nie jest skierowane przeciwko wam. To śmieszne- powiedział Ławrow.

Condoleezza Rice zapewniła, że program obrony przeciwrakietowej nie doprowadzi do osłabienia rosyjskiego potencjału odstraszania. Zwróciła uwagę, że nie można jeszcze mówić o zażegnaniu niebezpieczeństwa ze strony Korei Północnej. Dodała, że "Iran stanowi potencjalne zagrożenie".

Rice podkreśliła, że przedstawiciele amerykańskiego rządu zaproponowali Rosji współpracę w dziedzinie budowy obrony antyrakietowej. Uważamy, że istnieje wspólne zagrożenie - tłumaczyła.

Rice przypomniała wtorkową wypowiedź prezydenta Władimira Putina, który zapowiedział, że Rosja może zniszczyć swoimi rakietami każdy system obrony. Też tak uważamy - podkreśliła. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli udowadniać, że pani Rice ma rację - wtrącił Ławrow.

Zapytany, czy Rosja skorzysta ze swego prawa weta wobec rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kosowa, Ławrow powiedział, że ma nadzieję, iż nie będzie to konieczne. Podkreślił jednak, że Rosja nie zaakceptuje rezolucji, która byłaby nie do przyjęcia dla jednej ze stron konfliktu.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział też, że ma nadzieję, iż nie będzie konieczne wetowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kosowa. Tak odpowiedział na pytanie, czy Rosja skorzysta ze swego prawa weta w tej sprawie.

Ławrow podkreślił jednak, że Rosja nie zaakceptuje rezolucji, która byłaby nie do przyjęcia dla jednej ze stron konfliktu.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier wyraził zrozumienie dla "trudnego położenia" rządu Serbii w kwestii Kosowa. Zapowiedział rychłe podjęcie rozmów z Belgradem o umowie stowarzyszeniowej z UE. Powinniśmy wypracować wiarygodną europejską drogę dla Serbii- powiedział Steinmeier.

Niemiecki minister przyznał, że w sprawie działań przeciwko zmianom klimatycznym kraje G8 reprezentują nadal "odmienne filozofie". Kraje europejskie dążą do ustalenia konkretnych norm ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Stany Zjednoczone uważają energię atomową za dobry instrument przeciwko ocieplaniu klimatu. Ta problematyka będzie przedmiotem dyskusji podczas szczytu G8 6-8 czerwca w Heiligendamm nad Bałtykiem.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)