Ławrow: "Gazeta Wyborcza" pisze bzdury i obraża Rosję!
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow nazwał bzdurą i brakiem szacunku do Federacji Rosyjskiej tekst czwartkowej "Gazety Wyborczej", w którym sugeruje się, iż Rosja planuje zaoferować Polsce "przymknięcie oczu" na zainstalowanie elementów tarczy antyrakietowej w zamian za "przymknięcie oczu" przez Warszawę na działania Moskwy w krajach postradzieckich. Zdaniem Ławrowa, jest to nieprawda. Szef rosyjskiej dyplomacji przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie spotkał się z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim.
Minister Ławrow po spotkaniu z Radosławem Sikorskim skomentował artykuł redakcyjny "Gazety Wyborczej", który był komentarzem do tekstu nadesłanego przez samego Ławrowa. Sugerował on, że Rosja jest gotowa rozważyć konkretne propozycje Polski i Stanów Zjednoczonych, jeśli krajom tym zależy na zagwarantowaniu, iż amerykańska baza antyrakietowa nie jest wymierzona w Rosję.
"Polska i Rosja otwarte na dialog"
Wcześniej Ławrow rozmawiał z szefem polskiej dyplomacji. Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem rosyjskiego MSZ powiedział, że Polska i Rosja są otwarte na dialog, nawet w okresie większych napięć międzynarodowych. Sikorski podkreślił, że jest bardzo zadowolony, iż wizyta ministra Ławrowa odbyła się w zaplanowanym z góry terminie.
Jak zaznaczył, cieszy się, że rozmowy z Ławrowem były owocne i że ustalili szereg konkretów. Sikorski poinformował, że Polsko- Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego będzie się nadal spotykało, a w październiku spotka się Komisja do spraw trudnych.
Rozmawialiśmy o naszej umowie z USA ws. tarczy antyrakietowej, zapewniłem pana Ławrowa o naszej neutralności wobec Rosji. Mamy nadzieję, że rosyjskie obawy, jeśli chodzi o tę umowę z czasem ustąpią. Polska będzie budować zaufanie, będzie procedowała w sposób przewidywalny i transparentny - powiedział Sikorski.
Minister zaznaczył, że Polska będzie nadal wypowiadać się na łamach UE i NATO, ale będzie to robić w sposób zrównoważony i na bazie poznania stanowiska rosyjskiego. Polska będzie mogla dalej kontynuować politykę UE i paktu północno-atlantyckiego.
Sikorski: tarcza nie jest wymierzona w Rosję
Szef polskiego MSZ dodał, że z rozmów, jakie przeprowadził z obydwoma kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych wynika, że zarówno Barack Obama, jak i John McCain, uzależniają realizację budowy tarczy w Europie od zapewniania, że "nie jest ona wymierzona w Rosję".
Sikorski powiedział również, że cieszy go wzrastający handel między Polską, a Rosją.
Chcielibyśmy zacieśniać swoje współdziałanie w Europie i na świecie, oczywiście nie oznacza to, że nie mamy między sobą żadnych sprzeczności. Zaznaczyliśmy, że w ostatnich czasach nastąpiło poważne ożywienie w stosunkach polsko-rosyjskich. Zacznę od tego, że po czteroletniej przerwie wznowiło pracę Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu, rano spotkaliśmy się z członkami i omówiliśmy plan działania - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
Ławrow: Rosja nie dostrzega zagrożeń ze strony Polski
Szef rosyjskiego MSZ powiedział również, że Rosja nie dostrzega żadnych zagrożeń ze strony Polski, ale nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie umieszczenia na terenie Europy Wschodniej elementów trzeciego rejonu pozycyjnego Stanów Zjednoczonych. Dodał, że oprócz rosyjskich arsenałów strategicznych te instalacje długo nie będą miały swojego celu.
Jak zaznaczył, sprawa ta przez dłuższy czas była regulowana porozumieniami między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Według niego, na tym się opierał parytet w systemie zbrojeń. Ławrow zwrócił uwagę, że USA dosyć dawno wypowiedziały tę umowę.
Szef rosyjskiego MSZ dodał, że Stany Zjednoczone w tej chwili próbują instalować systemy tarczy w różnych częściach globu, a także planują przenieść część elementów tego systemu do przestrzeni kosmicznej. Według niego przeciwko temu wypowiada się szereg krajów, również z UE.
Rosyjski dyplomata, że wspólnie z Sikorskim polecili swoim zastępcom opracowanie 5. Posiedzenia Komitetu ds. Strategii Stosunków Polsko-Rosyjskich.