Lato 2019: Truskawkowy Księżyc był widoczny podczas ostatniej pełni. Jakie niezwykłe zjawiska astronomiczne czekają nas jeszcze latem?
Lato 2019: Truskawkowy Księżyc i srebrzyste obłoki można było zaobserwować podczas ostatniej pełni. Sprawdź, co to za zjawiska i kiedy nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca.
Truskawkowy Księżyc i srebrzyste obłoki – co to za zjawisko?
W nocy z 17 na 18 czerwca pasjonaci astronomii mogli podziwiać na niebie aż dwa wyjątkowe zjawiska. Pierwszym z nim była czerwcowa pełnia ziemskiego satelity nazywana Truskawkowym Księżycem. Jej nazwa nie jest jednak związana z czerwonawą barwą księżyca, ale z trwającymi w tym miesiącu zbiorami truskawek. Nazwa Truskawkowy Księżyc była używana przez Indian Algonkinów. W Europie zjawisko to określa się także mianem Księżyca Miodowego lub Różanego.
Kolejnym zjawiskiem astronomicznym, widocznym tej samej nocy były obłoki srebrzyste. Są to wyjątkowo krótkie i jasne chmury polarne, widoczne w czasie zmierzchu i o świecie. Obłoki srebrzyste tworzą się nad Arktyką i odbijają światło słoneczne z drugiej strony planety. Najlepszy okres do ich obserwacji na półkuli północnej trwa od połowy mają do końca sierpnia.
Lato 2019 – zjawiska astronomiczne
Astronomiczne lato rozpocznie się w piątek 21 czerwca. Jako, ze w tym roku minie 50. rocznica pierwszego, załogowego lądowania na księżycu, 20 lipca na całym świecie (również w Polsce) odbędą się różne wydarzenia popularyzujące astronomię. Ponad to 16 lipca będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Księżyca widoczne w prawie całej Europie, Afryce, środkowej Azji oraz na Oceanie Indyjskim. W Polsce zaćmienie będzie widoczne w godzinach wieczornych, przy wchodzie Księżyca. Jeszcze wcześniej, bo 2 lipca, nastąpi również całkowite zaćmienie Słońca, które niestety nie będzie widoczne z terytorium Polski. Swoim zasięgiem obejmie natomiast południowy Pacyfik, środkowe Chile oraz środkową Argentynę.