PolskaLatem czeka nas susza? Są przesłanki, by tak sądzić

Latem czeka nas susza? Są przesłanki, by tak sądzić

Pogoda posiada swoje prawidłowości i zwykle posiadają one sporą powtarzalność. Określona pogoda w jednym miesiącu może, choć oczywiście nie musi, mieć także wpływ na miesiąc następny. Z reguły sytuacja wygląda tak, że występuje dodatnia korelacja odchyleń temperatury od średniej każdych dwóch kolejnych miesięcy.

Latem czeka nas susza? Są przesłanki, by tak sądzić
Źródło zdjęć: © Thinkstock

16.06.2013 14:12

W przypadku opadów jest jednak zupełnie odwrotnie. Owszem, zdarzają się całoroczne trendy dotyczące małych lub dużych sum opadów, jednakże zwykle jeden suchy miesiąc nadrabiany jest kolejnymi bardziej deszczowymi, bądź też odwrotnie. Biorąc pod uwagę fakt, że poprzednie miesiące (maj i jak dotąd czerwiec) były szczególnie deszczowe, meteorolodzy spodziewają się, że lipiec i sierpień mogą w Polsce przynieść suszę.

Podobny wniosek z pewnością potwierdza historia pomiarów meteorologicznych. Początek ciepłego sezonu 2013 roku bardzo przypomina to, co działo się w naszym kraju w 2010 roku. Wówczas maj i czerwiec przyniosły duże sumy opadów, a nawet miejscowe powodzie, lipiec i sierpień zapisały się jako miesiące wybitnie suche i upalne. Temperatury w cieniu w Polsce dochodziły nawet do 38 stopni.

Dokładnie identycznie było w roku 1999, wówczas jednak wszystko nieco się przesunęło. Deszczowo było do połowy lipca, a kulminacja opadów nastąpiła pomiędzy 3 a 10 lipca. Wówczas nastąpiła powódź tysiąclecia, a wielu Polaków zostało bez dachu nad głową. Później, jak na złość, zrobiło się znów sucho i upalnie, choć z drugiej strony dobra pogoda pomogła w usuwaniu skutków tragicznej powodzi.

Suszę warto zdefiniować, ponieważ nie jest to pojęcie o znaczeniu jedynie kolokwialnym. Możemy o tym mówić w sytuacji, gdy nie pada przez co najmniej 20 dni - wówczas mówimy o suszy atmosferycznej. Skutkiem takowej może być susza glebowa i hydrologiczna. O tej pierwszej mówimy, gdy wody brakuje roślinom, a o drugiej, gdy zmniejsza się zasób wód powierzchniowych i gruntowych.

Czy w tym roku sytuacja się powtórzy? Można mieć nadzieję, że nie, choć po długotrwałym okresie deszczowym zapewne w końcu przyjdzie bardziej słoneczny. Warto pamiętać, że susza, choć jest zjawiskiem groźnym i przykrym w skutkach dla rolnictwa, to jednak powoduje znacznie mniejsze szkody, niż choćby fala powodziowa.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)