Trwa ładowanie...
d1apehd
27-08-2005 15:55

Lafontaine: Bazy USA ograniczają suwerenność Niemiec

Lider nowej niemiecki lewicy Oskar Lafontaine oświadczył, że jest przeciwny pozostaniu na terytorium Niemiec amerykańskich baz wojskowych, gdyż ograniczają one niemiecką suwerenność.

d1apehd
d1apehd

Lafontaine powiedział podczas przedwyborczego zjazdu Partii Lewicy w sobotę w Berlinie, że sprzeciw niemieckiego rządu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przeciwko wojnie w Iraku jest "historyczną datą". "Nie chcemy pomniejszać znaczenia tej historycznej daty. Jednak jedno zadanie, o którym lewica mówi od wielu lat, nadal czeka na realizację" - dodał polityk.

Niemcy nadal nie są krajem suwerennym i nie będą nim tak długo, dopóki nie możemy współdecydować o tym, czy uczestniczymy w wojnie czy nie. Dopóki strony prowadzące wojnę, w tym przypadku USA, prowadzą działania z niemieckich lotnisk i niemieckich stanowisk dowódczych, dopóty uczestniczymy w wojnie w Iraku. Musimy stać się wreszcie krajem w pełni suwerennym, tak jak inne kraje europejskie. Nie możemy dłużej traktować tej sprawy jak tematu tabu - powiedział Lafontaine.

Ostro skrytykował interwencję USA w Iraku oraz wojnę jako instrument walki z terroryzmem. Naloty dywanowe nigdy nie zaprowadzą pokoju. Bombardowania miast nie są instrumentem walki z terroryzmem, lecz prowadzą jedynie do nowej przemocy, nienawiści i terroru - podkreślił.

Mówił też, że był przeciwnikiem interwencji NATO przeciwko Jugosławii w 1999 r., w której uczestniczyły niemieckie samoloty. Skrytykował także rząd za wysłanie Bundeswehry do Afganistanu. Nie ma żadnych rozsądnych argumentów, przemawiających za kontynuowaniem misji w Afganistanie - ocenił. Niemcy nie mają obowiązku uczestniczenia w międzynarodowych wojnach o ropę naftową - dodał.

d1apehd

Partia Lewicy powstała w lipcu z połączenia postkomunistycznej PDS oraz lewicowych działaczy z Niemiec Zachodnich, którzy odeszli z SPD na znak protestu przeciwko polityce socjalnej i gospodarczej kanclerza Gerharda Schroedera. Z ostatnich sondaży wynika, że w wyborach do Bundestagu nowa partia może liczyć na wynik w granicach 10 proc.

Lafontaine był od 1995 r. przewodniczącym SPD. W rządzie Schroedera objął tekę ministra finansów. Z obu stanowisk zrezygnował w marcu 1999 r. i wycofał się na pewien czas z aktywnej polityki.

Jacek Lepiarz

d1apehd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apehd
Więcej tematów