Trwa ładowanie...
drv518f
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"La Repubblica": abp Józef Wesołowski przed aresztowaniem mówił o samobójstwie

Przed aresztowaniem w ubiegły wtorek oskarżony o pedofilię były nuncjusz papieski na Dominikanie Józef Wesołowski, mówił o samobójstwie - informuje rzymski dziennik "La Repubblica". Gazeta ujawnia też, że w czasie, gdy nie wiadomo było, gdzie przebywa, duchowny mieszkał w opactwie benedyktynów na terenie rzymskiej bazyliki świętego Pawła za Murami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Józef Wesołowski
Abp Józef Wesołowski (AFP, Fot: Erika Santelices)
drv518f

Jak donosi rzymski dziennik, arcybiskup był zrozpaczony, ponieważ nikt w Watykanie nie chciał z nim rozmawiać i wysłuchać jego racji. Gdyby nie wiara - mówił nielicznym znajomym, jacy mu pozostali - zapewne targnąłby się na swoje życie.

"La Repubblica" podaje, że pod koniec lata 2013 roku, gdy abp Wesołowski został zdymisjonowany przez papieża Franciszka w związku ze stawianymi mu zarzutami, a następnie wezwany do Rzymu, przez prawie rok oczekując na postępowanie za Spiżową Bramą, cieszył się niczym nieograniczoną wolnością. Jak wiadomo, mieszkał wówczas w hotelu dla duchowieństwa w centrum Wiecznego Miasta; tym samym, w którym kilka miesięcy wcześniej, przed konklawe w marcu 2013 roku, zatrzymał się na kilka dni arcybiskup Jorge Bergoglio.

Podczas pobytu w domu dla duchowieństwa przy via della Strofa abp Wesołowski jeździł też do Szwajcarii, gdzie odwiedzał przyjaciela - takie wiadomości przekazał gazecie watykanista Gianfranco Svidercoschi, były zastępca redaktora naczelnego dziennika "L'Osservatore Romano". Według niego byłemu nuncjuszowi pozostało w Rzymie kilku polskich przyjaciół, ale generalnie był osamotniony.

drv518f

Do przełomu doszło w czerwcu tego roku, gdy biskup pomocniczy ze stolicy Dominikany Victor Masalles zobaczył abpa Wesołowskiego spacerującego po centrum Rzymu. Gdy rozpowszechnił tę informację i wyraził oburzenie, że były nuncjusz cieszy się całkowitą wolnością, Watykan ogłaszając decyzję Kongregacji Nauki Wiary o wymierzeniu mu kary wydalenia ze stanu kapłańskiego, zapewnił też, że jego swoboda zostanie ograniczona.

To wtedy abp Wesołowski, oczekujący na dalsze postępowanie przed sądem w kongregacji i na wynik śledztwa karnego, zamieszkał w opactwie benedyktynów przy papieskiej eksterytorialnej bazylice świętego Pawła za Murami, należącej do Watykanu. Przyznano mu tam klasztorną celę. W dalszym ciągu cieszył się swobodą i mógł opuszczać teren opactwa.

We wtorek został on wezwany do Watykanu przez prokuratora tamtejszego trybunału, który przedstawił mu główne punkty aktu oskarżenia. Były nuncjusz został zatrzymany i umieszczony w areszcie domowym za Spiżową Bramą.

Dziennik "La Stampa" podał zaś, że sprawą Wesołowskiego zajmował się też Interpol, który był gotów wydać międzynarodowy nakaz jego aresztowania.

drv518f

Abp Wesołowski kontaktował się z siatką pedofilów?

To jednak nie koniec rewelacji ws. duchownego. Gazeta, "Corriere della Sera", która jako pierwsza doniosła o ponad 100 tysiącach plików pornografii dziecięcej, jakie były nuncjusz przechowywał w komputerze, pisze dziś również o jego kontaktach z międzynarodową siatką pedofilów.

Mediolański dziennik przypuszcza, że sprawa ta będzie tematem jego przesłuchań przez watykańską prokuraturę, które powinny rozpocząć się już w przyszłym tygodniu.

drv518f

Podziel się opinią

Share

drv518f

drv518f
Więcej tematów