PolskaLa Comedie-Francaise w Polsce

La Comedie-Francaise w Polsce

Do Warszawy przyjechał zespół słynnego teatru
La Comedie-Francaise. W piątek na deskach Teatru Narodowego odbędzie
się pierwsze podczas polskiego tournee przedstawienie "Dom Juana"
Moliera. W roli tytułowej wystąpi wybitny polski aktor Andrzej
Seweryn.

07.01.2004 19:15

Do Warszawy przyjechali we wtorek pracownicy techniczni zespołu, w środę dojechali artyści. W czwartek spodziewany jest przyjazd reżysera Jacques'a Lassalle'a. Tego samego dnia po południu odbędzie się pierwsza próba spektaklu. Cały zespół liczy 23 osoby.

Słynne przedstawienie zostanie zaprezentowane w Polsce 9 razy. W Teatrze Narodowym w Warszawie (9-11 stycznia), Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (15-17 stycznia) oraz Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (21-23 stycznia).

W grudniu Andrzej Seweryn powiedział publicznie, że ostatni spektakl w Polsce będzie zarazem pożegnaniem z tym tytułem. Bilety, z których najdroższe kosztowały 120 zł, już miesiąc temu zostały zarezerwowane.

Widzowie będą mogli czytać polskie tłumaczenie wypowiadanych przez aktorów kwestii na ekranie umieszczonym nad sceną. Zostanie wykorzystany przekład autorstwa Bohdana Korzeniewskiego.

W lipcu 1993 r. Lassalle z zespołem Komedii Francuskiej wystawił "Dom Juana" po raz pierwszy na festiwalu w Awinionie. W sezonie 1993-94 spektakl był pokazywany w Paryżu. W 2002 r. powstała nowa wersja przedstawienia w obsadzie niemal całkowicie zmienionej - poza rolą tytułową.

Andrzej Seweryn, związany z Komedią Francuską od 1993 r., debiutował na deskach tego teatru rolą Dom Juana; powraca do niej po dziesięciu latach przerwy. Jego nowa kreacja ma być bardziej drapieżna i, jak mówi Lassalle, "nosi cechy polskie".

"Dom Juan" Moliera jest jednym z najśmielszych dzieł komediopisarza. Autor skierował tu ostrze satyry głównie przeciw obłudzie religijnej i niegodziwości szlachty. Bohater sztuki Moliera, tytułowy Dom Juan, to libertyn i uwodziciel sprzeciwiający się ustalonemu porządkowi rzeczy, który za nic ma dobre obyczaje, prawa społeczne i prawa kościoła. W sztuce Moliera nie jest on zwykłym bawidamkiem, ale uosobieniem moralnego wyuzdania i obłudy religijnej.

Organizatorami wizyty Komedii Francuskiej w Polsce są Instytut Francuski w Warszawie, Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr im. Słowackiego w Krakowie oraz Teatr Wybrzeże z Gdańska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)