PolskaKwiaty na grobie przywódcy Powstania Wielkopolskiego

Kwiaty na grobie przywódcy Powstania Wielkopolskiego

Kilkuset Poznaniaków przyszło w południe pod pomnik Powstania Wielkopolskiego uczcić 86. rocznicę wybuchu tego powstania. Złożono wieńce, odbyła się uroczysta odprawa wart, odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Rano złożono kwiaty na mogile dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka.

Kwiaty na grobie przywódcy Powstania Wielkopolskiego
Źródło zdjęć: © PAP

Patriotyczny zryw Wielkopolan przeciw zaborcy zakończony został przyłączeniem Wielkopolski do odradzającej się po latach zaborów Rzeczpospolitej.

Przemawiający podczas uroczystości przed pomnikiem marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak podkreślił, że powstanie to było dobrze zorganizowane i poprzedzone pracą organiczną. Zaangażowały się w nie różne grupy społeczne i polityczne, często o odmiennych poglądach. Od początku aż do zwycięstwa to powstanie w swym charakterze było bardzo wielkopolskie - zaznaczył.

Bohaterów wydarzeń sprzed 86 lat nie było na tej uroczystości. Spośród ok. 70 tys. powstańców dziś żyje tylko jeden - Jan Rzepa. Stan zdrowia nie pozwolił mu na przybycie na rocznicowe obchody. Po południu w poniedziałek Rzepa spotka się z dziennikarzami u siebie w domu.

Historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Lech Trzeciakowski przypomniał słowa przywódcy polskiej emigracji księcia Adama Czartoryskiego, który o Powstaniu Wielkopolskim powiedział, że "było to powstanie zrobione w porę". Sukces został w pełni wykorzystany. Powstanie miało niebagatelne znaczenia dla negocjacji prowadzonych przez Polaków w Wersalu oraz na to, co działo się na Śląsku - ocenił prof. Trzeciakowski.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś w prawie każdej wielkopolskiej miejscowości znajdują się tablice upamiętniające walki.

Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 roku.

Ponad 70-tysięczna, jednolicie umundurowana i dobrze wyszkolona Armia Wielkopolska weszła w skład polskich sił zbrojnych, a sprzęt wojskowy, zdobyty w walce z zaborcą, wzbogacił organizującą się armię. Żołnierze Armii Wielkopolskiej prosto z okopów powstańczych ruszyli na odsiecz oblężonego Lwowa i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. Brali też udział w powstaniach śląskich.

rocznicakwiatypowstanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)