Kwesta na odnowę zabytków Cmentarza Starego w Kielcach
Przedstawiciele świata kultury, nauki, polityki, mediów, biznesu i młodzież zbierają w Dniu Wszystkich Świętych w Kielcach datki do puszek na odnowę zabytków najstarszej miejscowej nekropolii - 200-letniego Cmentarza Starego. Kwestę zorganizowało Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml )
Jak zapowiedziała wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia, Anna Piasecka, zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację XIX-wiecznych grobów, a przede wszystkim na odrestaurowanie grobowca rodziny Chrzanowskich, dawnego klanu miejscowych aptekarzy.
Dzięki organizowanym od 15 lat 1 listopada zbiórkom, zdołano już przywrócić dawny wygląd niemal 160 najstarszym miejscom pochówku. Podczas zeszłorocznej kwesty, rekordowej w historii, odwiedzający groby kielczanie wrzucili do puszek prawie 36 tys. zł - przypomniała Piasecka.
Na Cmentarzu Starym w Kielcach znajdują się groby katolików, ewangelików, prawosławnych i unitów. Są wśród nich mogiły żołnierzy napoleońskich, spiskowców ks. Piotra Ściegiennego, uczestników powstań - listopadowego i styczniowego oraz partyzantów II wojny światowej. Tu spoczywa m.in. Antonina Marcela Gombrowicz - matka pisarza Witolda Gombrowicza, Bronisław Saski - zasłużony działacz Towarzystwa Dobroczynności i wielu innych, znamienitych kielczan.
Specyfiką nekropolii są oryginalne pomniki z elementami żeliwnymi, wykonanymi w pobliskich zakładach odlewniczych. Wiele cennych nagrobków wykuto z piaskowca i marmuru.
Dokładna data powstania zajmującego pięć ha powierzchni cmentarza nie jest znana; przyjmuje się, że było to w latach 1801-1805. Od 1980 r. w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej znalazły się kwatery parzyste od nr 4 do 14, a także układ przestrzenny, drzewostan, nagrobki i kaplice sprzed 1939 roku na terenie całej nekropolii. Najstarszy obiekt - słup z figurą św. Józefa - powstał w 1776 r.