Kwaśniewski: zniesienie wiz do USA politycznie uzasadnione
Prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że działania Unii Europejskiej w sprawie zniesienia przez Stany Zjednoczone wiz dla wszystkich jej członków wzmacniają polskie stanowisko w tej sprawie. Prezydent stwierdził w rozmowie z "Sygnałami Dnia", że stanowisko Brukseli jest politycznie i moralnie uzasadnione, ponieważ wszystkie państwa Unii działają na podstawie tych samych standardów i dokumentów.
Aleksander Kwaśniewski dodał, że wierzy, iż dialog ze Stanami Zjednoczonymi przyniesie pożądane przez Polskę efekty. Podkreślił jednak, że ostatnie wydarzenia związane z terroryzmem nie ułatwiają tych rozmów.
Prezydent odniósł się także do żądań kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, który domaga się obcięcia funduszy strukturalnych dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, jeśli te nie podniosą podatków dla firm. "Nie zgadzam się z koncepcją Schroedera" - powiedział Aleksander Kwaśniewski dodając, że w ramach wyrównywania poziomu gospodarczego w krajach Unii należy pomóc krajom słabszym, a jeśli Polska czy Słowacja podniosłaby podatki, straciłaby na atrakcyjności inwestorów zagranicznych. Prezydent przypomniał, że Niemcy borykają się obecnie z ogromnymi problemami ekonomicznymi.
Aleksander Kwaśniewski wyraził nadzieję, że dojdzie do kompromisu w sprawie zapisów konstytucji europejskiej. Prezydent zwrócił uwagę, że oprócz kwestii wartości chrześcijańskich w preambule do konstytucji ważne jest pogodzenie koncepcji podwójnej większości oraz mniejszości blokującej w głosowaniach. Rozmówca "Sygnałów Dnia" stwierdził, że o ile ewentualne referenda w sprawie przyjęcia traktatu konstytucyjnego skomplikują proces przyjmowania konstytucji, to jeśli obywatele państw członkowskich opowiedzą się za konstytucją, wówczas stanie się ona dokumentem o nadzwyczajnej randze.