Trwa ładowanie...
d2q27yr
Kwaśniewski w #dzieńdobryPolsko: to będzie gruby błąd PiS. "Ten plan prowadzi do chaosu"

Kwaśniewski w #dzieńdobryPolsko: to będzie gruby błąd PiS. "Ten plan prowadzi do chaosu"

Jak ktoś się chce bić to się będzie bił i żadna ustawa tego nie zmieni - powiedział w programie #dzieńdobryPolsko Aleksander Kwaśniewski, oceniając zmianę ustawy o zgromadzeniach, którą przeprowadza PiS. Były prezydent podkreślił, że obecne przepisy dotyczące protestów ulicznych spełniają swoje zadanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2q27yr

Kwaśniewski zauważył, że ponieważ nie ma zaufania do PiS, powstaje pytanie o drugie dno, inny cel zmian ustawy niż tylko uregulowanie spraw bezpieczeństwa podczas manifestacji. - Tym drugim dnem jest ograniczenie wolności obywatelskiej. To jest prowokowanie - ostrzegał były prezydent.

- Może chodzi o rzucenie przez PiS rękawicy Komitetowi Obrony Demokracji? - pytała prowadząca program Kamila Biedrzycka-Osica. - Ale to oznacza, że idziemy w stronę konfrontacji. Jeśli tak potężny ruch zostanie ograniczony to wywoła to wybuch. Ci ludzie, którzy chodzili na ulice, na demonstracje nie zrezygnują ze swoich praw - przekonywał Kwaśniewski.

d2q27yr

- Ludzie nie zgodzą się, aby odbierać im te wolności, o które walczyli. Proszę pamiętać, że głównym motorem działań Polaków przez wiele, wiele lat: od zaborów, kiedy organizowali powstania niepodległościowe po okres PRL, była właśnie walka o wolność i godność. Te dwie rzeczy budowały potężną wspólnotę społeczną. Z tym nie warto igrać. Jeśli PiS postawi na swoim to będzie gruby błąd, który dodatkowo osłabi wizerunek Polski za granicą i spowoduje uzasadnienie wzburzenie u mnóstwa ludzi w kraju - mówił gość #dzieńdobry Polsko.

Były prezydent potwierdził, że nie pojawi się na manifestacji Komitetu Obrony Demokracji w dniu 13 grudnia. - Tych marszów jest dużo, a byli prezydenci powinni być w pewnym dystansie. Te demonstracje powinny być wolne od weteranów, którzy może pomagają, a może obciążają - powiedział były prezydent.

Dodał, że bardzo obawia się wybuchu poważnego konfliktu w Polsce, a wtedy będzie potrzeba ludzi, którzy rozpoczną dialog między stronami sporu. - Wydaje mi się, że trzech byłych prezydentów mogłoby taką rolę odegrać - stwierdził Kwaśniewski. Wyjaśnił, że myśli o momencie, kiedy "demonstracje na ulicach będą odbywać się codziennie, pojawi się gniew społeczny i radykalne żądania". - Żeby powiedzieć obrazowo: taka ukraińska sytuacja - wyjaśnił.

- Plan PiS w sposób nieuchronny prowadzi do chaosu - podkreślał Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem plan Jarosława Kaczyńskiego odbywa się na tylu frontach, że nie ma nad tym kontroli, a do tego dochodzi powszechna wymiana kadr w instytucjach.

d2q27yr

- Tego chaosu będzie więcej. To widać w takich drobiazgach, jak lot samolotem z Londynu, który pokazuje, że system organizacyjny nie działa i jest duży stopień nieodpowiedzialności. Dobrze, że odpowiedzialnym i odważnym okazał się cywilny pilot - komentował kontrowersje wokół powrotu rządowej delegacji z brytyjskiej stolicy.

Zdaniem Kwaśniewskiego bardziej należy obawiać się chaosu, który może pojawić się w gospodarce. - To się zaraz nie zepnie. Nie można dawać pieniędzy na wszystko. Obawiam się, że ten chaos może się pogłębiać - wyjaśniał.

- Czy jednowładztwo Jarosława Kaczyńskiego ma jakieś limity wydolnościowe - zastanawia się "Polityka". Czy prezes PiS zdecyduje się na zmianę strategii? - pytała Kamila Biedrzycka-Osica. - Za mało znam Jarosława Kaczyńskiego w sensie psychologi, ale to, że ma limity taki system rządzenia to oczywiste. Doba ma 24 godziny, nie ma człowieka, który zna się na wszystkim: od Lasów Państwowych przez górnictwo po politykę społeczną czy zagraniczną i jest problem wykonawców. Armia PiS jest wbrew pozorom niewielką, więc problem kompetencji będzie narastał u Jarosława Kaczyńskiego i u tych, którym powierza obowiązki - oceniał były prezydent.

oprac. A. Jastrzębski

d2q27yr

Podziel się opinią

Share

d2q27yr

d2q27yr
Więcej tematów