Kwaśniewski: w Auschwitz jedna z największych zbrodni ludzkości
Dzień 27 stycznia 1945 roku położył ostateczny kres istnieniu hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, w którym dokonała się jedna z największych zbrodni ludzkości - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski w Krakowie podczas czwartkowego Forum "Pozwólcie żyć narodowi mojemu".
Podkreślił, że obóz ten "zrodziła nienawiść, okrucieństwo i pogarda dla człowieka". To tu, w Auschwitz-Birkenau, w imię obłąkanej ideologii, ludzie ludziom zgotowali najstraszliwszy los. To tu zamierzano ostatecznie unicestwić naród żydowski, Romów, mordowano Polaków i więźniów niemal z całej Europy - zaznaczył prezydent.
Jak powiedział, powstrzymanie przestępczych działań nazistów było zwycięstwem międzynarodowych sił, zjednoczonych w zbiorowym sprzeciwie wobec hitlerowskiego zła, które pragnęło zapanować nad światem.
Dziś, wspólnie, politycy, weterani, młodzież, chcemy zaświadczyć, że pamięć o przyczynach i okolicznościach powstania Auschwitz- Birkenau trwa, jest obecna w świadomości naszych narodów, pozostaje dla nas bolesną lekcją - podkreślił prezydent.
Jestem głęboko przekonany, że wyrażamy tu, w krakowskim teatrze imienia wielkiego polskiego poety, Juliusza Słowackiego, pragnienie niemal całej ziemskiej społeczności, aby już nigdy na świecie nie triumfowało zło, aby nie mogło działać na taką skalę, aby nigdy i nigdzie nie powtórzyło się nawet najmniejsze Auschwitz - powiedział.
Jak zaznaczył polski prezydent, pragniemy dobra wszystkich ludzi, pragniemy pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa. Tylko w świecie, który pamięta, który wyciąga właściwe wnioski ze swej historii, takie okrutne wydarzenia nie powtarzają się i nie powtórzą się - podkreślił Kwaśniewski.
Dodał, że tylko świat złączony szacunkiem dla człowieka i troską o dobro każdej jednostki, może zbudować przyszłość wolną od nienawiści, rasizmu i ksenofobii, "może zbudować przyszłość przyjazną, dającą wszystkim szansę na rozwój i współpracę".
Jego zdaniem, na świecie jest zbyt wiele bólu i nienawiści, ciągle jest wiele przemocy i okrucieństwa; obserwujemy pogardę dla człowieka. Musimy pamiętać tę lekcję z przeszłości i musimy ją codziennie przerabiać od nowa - uważa Kwaśniewski.
Nie zapomnimy i sprawimy, że także następne pokolenia nie zapomną - zapewniał. Jak zaznaczył, niepojęte dzieło człowieka, hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau pozostanie na zawsze symbolem ludzkiego cierpienia, ale mamy nadzieje, wierzymy w to, że także - symbolem siły ludzkiego ducha.
Świadomi naszej odpowiedzialności za sprawiedliwe dziś i pomyślne jutro narodów świata - podejmujemy działania - podkreślił prezydent. Obiecujemy zrobić wszystko - zapewnił - by zgodnie z biblijnym błaganiem królowej Estery, które stało się hasłem tego spotkania - pozwolić ludziom żyć.
Prezydent zwrócił się do młodzieży. Patrząc na Wasze twarze, wiedząc jak bardzo jesteście przejęci tą rocznicą, jak głęboko rozumiecie wymiar tragedii sprzed 60 lat, wierzę, że razem z Wami, że nam się uda. Że zbudujemy lepszy świat, w którym Wy i Wasze dzieci, a już moje wnuki, będziecie mogli czuć się bezpiecznie, skupić się na czynieniu dobra - powiedział.
Ten właśnie świat, świat pokoju, świat bezpieczny będzie najpiękniejszym hołdem, najwspanialszym pomnikiem, jaki możemy ofiarować wszystkim tym, którzy cierpieli i zginęli w Auschwitz- Birkenau. Czyńmy to - zakończył swoje wystąpienie prezydent.