ŚwiatKwaśniewski sekretarzem ONZ?

Kwaśniewski sekretarzem ONZ?

Rozważam kandydowanie na stanowisko sekretarza generalnego ONZ pod warunkiem, że organizacja ta zostanie zreformowana i będzie miała większe wpływy - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla agencji Reutera.

01.04.2005 | aktual.: 01.04.2005 15:03

Kwaśniewski poinformował, że niektórzy przywódcy już pytali go o opinię na temat ewentualnej kandydatury, ponieważ szukają następcy obecnego sekretarza generalnego Kofiego Annana. Annan ustąpi ze stanowiska w 2006 roku, po upływie 5-letniej kadencji.

Odbyły się ze mną pewne rozmowy i, jeśli ta organizacja zamierza zmienić się w bardziej aktywną instytucję o szerszym mandacie, byłoby to interesujące wyzwanie - oświadczył Kwaśniewski w wywiadzie, którego omówienie opublikował Reuter. Jeżeli jednak to(ONZ)
_ będzie działać jak dotychczas, całkowicie nie nadaję się do tej roli_ - zastrzegł.

Zgodnie z przyjętą nieformalną regułą rotacyjną stanowiska sekretarza generalnego, po pochodzącym z Afryki Annanie, powinien je objąć przedstawiciel Azji. Według Reutera dyplomaci mówią jednak, że nie jest jasne, czy Azja zdoła przedstawić jednego kandydata. Jeśli nie zdoła, stanowisko przejdzie w ręce Europejczyków, którzy są następni w kolejce.

Reuter podkreśla, że zarówno Waszyngton, jak i Bruksela chwaliły Kwaśniewskiego za pomoc w pokojowym rozwiązaniu ubiegłorocznego kryzysu politycznego na Ukrainie. Ale jego przyłączenie się do koalicji przeciw Saddamowi Husajnowi wywołało niezadowolenie w Berlinie i Paryżu.

Według Kwaśniewskiego, ONZ zawiódł w kwestii irackiej. Prezydent podkreślił potrzebę zreformowania instytucji. ONZ musi się skoncentrować na sprawach globalnych, takich jak terroryzm, AIDS, i musi być wyposażona w różnorodne środki - powiedział.

Reuter dodaje, że Kwaśniewski nie chciał powiedzieć, czy Polska poprze starania Niemiec o stałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa. Według polskiego prezydenta, dobrą opcją w celu zreformowania ONZ jest zwiększenie roli organizacji regionalnych.

Można zwiększyć skład Rady Bezpieczeństwa, aby weszły do niej też kraje odgrywające dziś ważną rolę, ale być może musimy myśleć w trochę inny sposób i uczynić z rady forum regionalnych organizacji takich jak UE, NAFTA, kraje Azji - powiedział Kwaśniewski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)