Trwa ładowanie...
d27zkzx
21-12-2005 04:40

Kwaśniewski opowiadał o świętości papieża

Aleksander Kwaśniewski złożył zeznania w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II - dowiedziała
się "Rzeczpospolita". Prezydent w "Salonie Politycznym Trójki" nie potwierdził i nie zaprzeczył tej informacji. Dodał, że obowiązuje go tajemnica. Jednocześnie podkreślił, że choć nie czuje się powołany by zabierać głos na temat świętości Jana Pawła II, może świadczyć o wielkości papieża.

d27zkzx
d27zkzx

Przesłuchanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent jako głowa państwa, mógł wybrać miejsce przesłuchania.

Pytania - zgodnie z zasadami obowiązującymi w procesach beatyfikacyjnych - ułożył promotor sprawiedliwości. Promotorem w procesie krakowskim jest ks. Piotr Majer.

Pytania zadawał prezydentowi biskup Tadeusz Pieronek, który przewodniczy krakowskiemu trybunałowi beatyfikacyjnemu (tzw. pomocniczemu dla trybunału w Rzymie). Szczegóły spotkania pozostają tajemnicą. Wiadomo jednak, że prezydentowi postawiono co najmniej kilkadziesiąt pytań.

Można się jedynie domyślać, że prezydent podkreślał przede wszystkim rolę Jana Pawła II w polityce międzynarodowej, wpływ Papieża na sytuację Polski, jego poglądy społeczne.

d27zkzx

Aleksander Kwaśniewski mówił w grudniu w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa", że Jan Paweł II bardzo go wspierał w debacie związanej z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Do dzisiaj pamięta słowa: Europa to Polska, a Polska to Europa. Zdaniem prezydenta, gdyby nie Papież, rola naszego kraju w świecie nie byłaby tak duża.

Proces krakowski zakończy się prawdopodobnie w marcu przyszłego roku. W połowie 2006 r. można się także spodziewać zamknięcia procesu rzymskiego, twierdzi "Rzeczpospolita". (PAP)

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj