Kwaśniewski: niezbędna jest rewolucja w finansach
Poważna rewolucja w finansach publicznych
jest niezbędna - uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski.
20.12.2003 | aktual.: 20.12.2003 20:28
W wywiadzie dla telewizji TVN 24 prezydent podkreślił, że jest to konieczne zarówno dla rozwoju gospodarczego kraju, jak i dla integracji Polski z Unią Europejską.
Prezydent wyraził przekonanie, że reformę finansów publicznych zdoła zapoczątkować obecna koalicja rządowa. Kwaśniewski dodał, że jest ona zdeterminowana do wprowadzenia w życie planu Hausnera.
Europejska konstytucja
Mówiąc o szczycie Unii Europejskiej w Brukseli prezydent powiedział, że stanowisko Polski byłoby takie samo, niezależnie od tego, kto stałby na czele polskiej delegacji. Zdaniem prezydenta, dobrze się stało, że sprawa przyjęcia konstytucji europejskiej została odłożona, gdyż jest obecnie czas na dyskusje i przyjęcie lepszych rozwiązań.
Aleksander Kwaśniewski dodał, że Polska powinna aktywnie włączyć się w ten proces i nie tylko bronić systemu niecejskiego, ale też proponować własne rozwiązania. Prezydent powiedział, że chciałby zwoływać w swej rezydencji regularne spotkania polityków, poświęcone sprawom europejskim. Byłby to, jak się wyraził, swego rodzaju "polski Konwent". Kwaśniewski dodał, że opozycja, która lansowała hasło "Nicea albo śmierć", postawiła rząd w trudnej sytuacji podczas rozmów o konstytucji.
Prezydent powiedział, że wprowadzenie w życie koncepcji "Europy dwóch prędkości" spowodowałoby poważne kłopoty dla Polski i Europy. Aby do tego nie doszło, Polska musi, zdaniem prezydenta, od początku dobrze działać w Unii Europejskiej i udowodnić, że jest wiarygodnym partnerem. Aleksander Kwaśniewski uznał za niebezpieczną sytuację, w której Polska może stracić unijne fundusze, gdyż nie uchwalono potrzebnych ustaw. Tak jest na przykład z ustawą o zamówieniach publicznych. Zdaniem prezydenta, szybkie uchwalenie tej i innych ustaw jest jednym z najważniejszych zadań, stojących teraz przed polskimi politykami.
Rywin i wybory
Mówiąc o procesie Lwa Rywina prezydent powiedział, że nie porównuje go z pracą sejmowej komisji śledczej, gdyż sąd i komisja to dwie różne instytucje. Kwasniewski podkreślił, że korupcja nie występuje tylko w Polsce, ale jest zjawiskiem powszechnym. Sprawa Rywina powinna być, zdaniem prezydenta, ostrzeżeniem dla polskich polityków i skłonić ich do pełnienia obowiązków w taki sposób, aby uniknąć podejrzeń o korupcję. Prezydent zwrócił uwagę na konieczność reformy sądownictwa, w tym wprowadzenia dwuzmianowego systemu pracy w sądach.
Nawiązując do pogłosek o kandydowaniu Jolanty Kwaśniewskiej w wyborach prezydenckich Aleksander Kwaśniewski powiedział, że decyzja taka byłaby bardzo trudna, a na jej podjęcie jest jeszcze rok. Dużo będzie zależeć od tego, jacy kandydaci staną do wyborczej rywalizacji. "Na razie żadna kropka nad i nie zapadła" - powiedział prezydent. Kwaśniewski przyznał, że poparcie dla kandydatury jego żony wynika częściowo z pozytywnej oceny jego prezydentury i ze społecznego pragnienia kontynuacji takiego stylu sprawowania najwyższego urzędu w państwie.
Aleksander Kwaśniewski powiedział, że zachęca ruchy społeczne, powstałe w czasie referendum europejskiego, do tworzenia społecznych list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dodał jednak, że nie będzie się sam angażował w tworzenie takiej listy.
Prezydent oświadczył, że zamierza odwiedzić polskich żołnierzy w Iraku, ale nie ujawnił, kiedy chce to zrobić. Podkreślił, że w Iraku nadal jest niebezpiecznie.
Na zakończenie wywiadu prezydent złożył telewidzom życzenia noworoczne.