Trwa ładowanie...
d3fk7jj

Kwaśniewski: nie zmieniać konstytucji

Prezydent Aleksander Kwaśniewski jest przeciwny pomysłowi wprowadzenia zmiany do konstytucji w związku z referendum o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Platforma Obywatelska zaproponowała, by w konstytucji w drodze nowelizacji zmienić przepis mówiący, że wyniki referendum są wiążące tylko wtedy, gdy w plebiscycie wzięło udział co najmniej 50% uprawnionych do głosowania.

d3fk7jj
d3fk7jj

Politycy Platformy argumentowali, że dużo większą wagę ma wyrażona w referendum opinia narodu, nawet przy frekwencji niższej od 50%, niż decyzja parlamentu. Prezydencki projekt ustawy o referendum unijnym zakłada, że jeśli weźmie w nim udział mniej niż 50% uprawnionych, ostateczna decyzja o akcesji Polski do Unii należeć będzie do posłów i senatorów.

Aleksander Kwaśniewski jest przekonany, że ustawy zasadniczej nie należy zmieniać. "Konstytucja jest najbardziej stabilnym aktem prawnym, jako udało nam się w ostatnim 5-leciu w Polsce stworzyć" - mówił prezydent. Podkreślił też, że biorąc pod uwagę, iż referendum ma być 8 czerwca, jest zbyt mało czasu na skomplikowaną procedurę zmiany konstytucji.

W piątkowych "Sygnałach Dnia" w Programie I Polskiego Radia prezydent powiedział, że ewentualne podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii akcesji do Unii przez Sejm i Senat jest rozwiązaniem bardzo uczciwym, gdyż obie izby mają demokratyczny, niepodważalny mandat. "Posłowie i senatorowie to są wybrańcy narodu" - podkreślił prezydent.

Aleksander Kwaśniewski wyraził przekonanie, że teraz dużo ważniejsze od dyskusji nad ewentualnymi zmianami w konstytucji jest przygotowanie do referendum i przekonanie Polaków, dlaczego warto i trzeba do Unii Europejskiej wstąpić. Prezydent potwierdził, że sam aktywnie włączy się do kampanii informacyjnej.

d3fk7jj

Marszałek Senatu Longin Pastusiak podziela opinię prezydenta, że nie należy zmieniać konstytucji, by zmienić przepis o koniecznej 50-proc. frekwencji podczas referendum akcesyjnego. Longin Pastusiak w "Sygnałach Dnia" przyznał, że ten przepis ustawia poprzeczkę wyżej, niż w innych krajach kandydujących do Unii Europejskiej, ale - w jego przekonaniu - nie powinno się w ustawie zasadniczej dokonywać zmian okazjonalnych. (jask)

d3fk7jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fk7jj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj