Kwaśniewski - największe zaufanie, a Miller - nieufność
Największym zaufaniem społecznym wciąż cieszy się prezydent Aleksander Kwaśniewski (73%), największą nieufność budzi premier Leszek Miller (62%) - wynika z przeprowadzonego w lutym sondażu CBOS, badającego zaufanie do polityków.
25.02.2004 | aktual.: 25.02.2004 15:41
Obok prezydenta, politycy budzący największe zaufanie, to: szef klubu PO Jan Rokita - 48% (spadek o 5 pkt proc.), wicepremier i szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Józef Oleksy, któremu ufa 46% ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.); 45% badanych (bez zmian) ufa szefowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi, zaś po 44% liderowi PiS i prezydentowi Warszawy Lechowi Kaczyńskiemu (bez zmian) oraz szefowi PO Donaldowi Tuskowi (spadek o 3 pkt proc.).
Drugiemu liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 43% respondentów (bez zmian), a marszałkowi Sejmu Markowi Borowskiemu - 41% (spadek o 1 proc.). Zaufaniem nieco ponad jednej trzeciej ankietowanych cieszą się: polska kandydatka na komisarza w UE Danuta Huebner - 38%, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz - 36%, oraz szef PSL Jarosław Kalinowski - 35 (największy spadek zaufania w tym sondażu - o 7 pkt proc.).
Z największą nieufnością badanych niezmiennie od kilku miesięcy spotyka się premier Leszek Miller. W lutym nie ufało mu 62% badanych (wzrost o 4 pkt proc.). Drugie miejsce zajął prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz, któremu nie ufa 54% ankietowanych (wzrost o 4 pkt proc.).
Dalsze miejsca zajęli: wicepremier Marek Pol - 46% (wzrost o 7 pkt proc.), lider świętokrzyskiego SLD Jerzy Jaskiernia - 45% (spadek o 1 pkt proc.), były minister zdrowia Mariusz Łapiński - 44% oraz wicepremier i minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner - 43% (wzrost o 6 pkt proc.).
CBOS wskazuje, że luty okazał się raczej niekorzystny dla społecznego odbioru najważniejszych przedstawicieli sceny politycznej. Żaden z polityków znajdujących się na liście CBOS nie zyskał na zaufaniu, w nielicznych przypadkach obniżył się poziom nieufności, zaś wielu przedstawicieli sceny politycznej straciło w opinii badanych.
CBOS podkreśla, że w miesiącu poprzedzającym sondaż na scenie politycznej miało miejsce wiele wydarzeń, które mogły wpłynąć na postrzeganie polityków rządzącej koalicji. Były to m.in. zmiany w składzie Rady Ministrów i kierownictwie SLD czy niepowodzenia w polityce zagranicznej - przegrana Bumaru w przetargu na wyposażenie armii irackiej.
Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 lutego 2004 roku na liczącej 1024 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.