Trwa ładowanie...
d40mhdx

Kwaśniewski: dobrze oceniam rezultaty szczytu lizbońskiego

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski dobrze ocenia rezultaty szczytu lizbońskiego i zawarcie porozumienia w sprawie ostatecznego kształtu nowego Traktatu Reformującego UE.

d40mhdx
d40mhdx

Dobrze oceniam rezultaty szczytu lizbońskiego. Uważam, że to jest ważne dla UE w trudnym momencie - podkreślił Kwaśniewski w TOK FM. Dodał, że w jego przekonaniu, "akurat sprawy Joaniny Polska przeprowadziła nieźle".

Kwaśniewski komentując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że "Polska w istocie wywalczyła wszystko, co chciała", stwierdził, że "PiS-owskie podejście do spraw europejskich jest błędem". Głównie myślimy co udało się nam, a nie w kategoriach co udało się Unii Europejskiej jako całośc - dodał.

Traktat Reformujący UE jest w istocie traktatem konstytucyjnym. To jest sukces Unii Europejskiej. Uważam, że dobrze, iż dogadano się, a to, że Joanina pozostaje, też nie jest żadnym kłopotem dla nikogo, tym bardziej, że ona dotyczy każdego kraju w Unii, nie tylko Polski - mówił były prezydent.

Według Kwaśniewskiego, nie można mówić tylko o sukcesie Polski, ponieważ "sukces Unii Europejskiej równa się sukces Polski i sukces Polski pomaga sukcesowi Unii".

d40mhdx

Ja nie szukam tutaj kontrowersji i podziału. W moim przekonaniu akurat sprawy Joaniny Polska przeprowadziła nieźle, nieporównanie lepiej niż fatalną zupełnie historię umierania za pierwiastek - ocenił Kwaśniewski.

Według niego, Polska musiała pójść też na kompromisy. Chcieliśmy mieć więcej eurodeputowanych, nie mamy więcej. Ale warto było, ponieważ patrząc na globalne procesy, Unia Europejska, rozwijająca się i silna, jest większą wartością, aniżeli trzech deputowanych więcej czy mniej - dodał były prezydent.

Jak podkreślił Kwaśniewski, bardziej istotne jest, aby w procesach globalnych Europa nie zeszła na margines wydarzeń globalnych, "ponieważ zaczynają nimi dowodzić Chińczycy, Indie".

Przywódcy 27 państw UE porozumieli się w nocy z czwartku na piątek w sprawie ostatecznego kształtu nowego Traktatu Reformującego UE. Kompromis z Joaniny będzie prawnie wiążący, ale przy jednoczesnym respektowaniu ustaleń z czerwcowego szczytu. Dlatego mechanizm z Joaniny, umożliwiający krajom członkowskim odwlekanie podejmowania decyzji w UE przez "rozsądny czas", nawet jeśli nie mają one wystarczającej mniejszości blokującej, "pozostanie zdefiniowany w deklaracji" dołączonej do traktatu, jak uzgodniono w czerwcu.

d40mhdx

By spełnić postulat Polski, do traktatu dołączony został dodatkowy protokół, który gwarantuje, że wszelkie zmiany mogą być w przyszłości wprowadzone do mechanizmu z Joaniny tylko jednomyślną decyzją wszystkich państw UE, a więc za zgodą Polski. Polsce, w przeciwieństwie do Włoch, nie udało się natomiast zwiększyć reprezentacji polskich eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim. Ich liczba będzie wynosiła 51, czyli bez zmian.

d40mhdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40mhdx
Więcej tematów