Kwaśniewski: centrolewica szansą budowy nowoczesnego społeczeństwa
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski
uważa, że nowoczesne społeczeństwo XXI w. może być zbudowane na
fundamencie prawa, ograniczenia państwa w swojej roli, a także
zaufania do obywateli. Przewodniczący Rady Programowej LiD,
stwierdził w Sandomierzu (Świętokrzyskie), że taki
program oferuje Polakom centrolewica.
17.06.2007 | aktual.: 17.06.2007 19:46
Były prezydent przyjechał do Sandomierza na zaproszenie powiatowej SLD; było to jego pierwsze publiczne wystąpienie w roli szefa Rady Programowej LiD. Kwaśniewski ocenił, że przyszłość Polski można ocenić w dwoisty sposób; "z jednej strony mamy bardzo dobre podstawy i perspektywy dla rozwoju, a z drugiej to wszystko może być zmarnotrawione, jeśli ten rodzaj polityki - przejmowania przez państwo różnych funkcji i ograniczania możliwości społeczeństwa obywatelskiego - będzie kontynuowany". Jak dodał b. prezydent, w tej ocenie zawiera się "zasadnicza krytyka" rządzącej Polską koalicji PiS, Samoobrony i LPR.
Kwaśniewski przekonywał około 250 uczestników sandomierskiego spotkania, że centrolewica ma szansę uzyskać utracone zaufanie społeczne pod warunkiem, że pozyska jak najwięcej osób z: ruchów, stowarzyszeń i organizacji społecznych, otwartych na wartości "demokratyczne, obywatelskie i proeuropejskie".
Według b. prezydenta wielkim potencjałem do pozyskania jest młodzież studiująca, "w swojej większości centrolewicowa w swoich zapatrywaniach". Młodzi Polacy, "bez bagażu złej przeszłości" powinni być wykonawcami programu LiD - wskazał Kwaśniewski.
Kwaśniewski apelował do zebranych, by nie godzili się z występującym - w jego opinii - "redukowaniem" dorobku lewicy w ostatnich 18 latach przez przeciwników politycznych i media. Pokojowa zmiana ustroju społeczno-politycznego, jego trudna transformacja, kompromisowa konstytucja sprzed 10 lat, wejście do NATO i UE - to niektóre tylko, wielkie sukcesy Polski, w których swój udział ma lewica - wyliczał, zastrzegając przy tym, iż nie ustrzeżono się błędów.
Ideą przewodnią centrolewicowej Deklaracji Programowej jest zbudowanie Polski nowoczesnej i przyjaznej, a LiD chce być alternatywą dla Polski "nieufnej, zazdrosnej, z zaciśniętymi ustami, którą obserwujemy na co dzień" pod rządami obecnej koalicji.
Przyjęty 14 czerwca dokument wymienia wśród błędów obecnej ekipy m.in.: naruszanie zasad konstytucji, zawłaszczenie państwa, korupcję polityczną, niekompetencję urzędników, niespójną i rozrzutną politykę finansową, "kompromitujące i szkodliwe eksperymenty" na polskiej szkole, "bezmyślne rozmontowanie" służby wywiadu i kontrwywiadu, marginalizowanie i kompromitowanie Polski na arenie międzynarodowej.