Kuźnica Białostocka osią niezgody Polski i Białorusi
Szefostwo białoruskich wojsk ochrony pogranicza wyraziło poważne zaniepokojenie planowanym przez stronę polską zamknięciem jednego z przejść granicznych - podała w piątek agencja ITAR-TASS.
07.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Służby wojewody podlaskiego informują, że przejście Kuźnica Białostocka - Bruzgi ma być nieczynne od 21 listopada 2001 roku do 31 grudnia roku 2002, co strona polska tłumaczy "przebudową połączeń komunikacyjnych".
W oświadczeniu Komitetu Państwowego białoruskich wojsk ochrony pogranicza podkreślono, że podejmowane przez stronę polską działania nieuchronnie doprowadzą do skomplikowania się sytuacji na całej białorusko-polskiej granicy.
Zdaniem białoruskich pograniczników, spowoduje to kolejki i wprowadzi nerwowość na innych przejściach. Służby białoruskie podały, że obecnie z przejścia w Kuźnicy Białostockiej średnio w ciągu doby korzysta 2,5 tys. pojazdów i ponad 7 tys. ludzi.
Rozbudowa przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej rozpoczęła się 13 miesięcy temu. W ubiegłym roku przez 3 miesiące także było ono nieczynne. Niwelowano wówczas teren. Turyści korzystali wtedy przede wszystkim z sąsiedniego przejścia granicznego w Bobrownikach.
Zakończenie prac w Kuźnicy Białostockiej planowane jest na 2003-2004 rok. Rozbudowa ma kosztować ok. 250 mln zł. Znaczna część pieniędzy pochodzić będzie z programów pomocowych Unii Europejskiej.(an)