Trwa ładowanie...
d45x9r0

Kuźmiuk i Podkański wiceprezesami PSL


Związani z nowym prezesem PSL szef klubu
parlamentarnego PSL Zbigniew Kuźmiuk oraz lider lubelskich
ludowców Zdzisław Podkański zostali wybrani na
wiceprezesów PSL - poinformował prezes ludowców Janusz
Wojciechowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Wojciechowski z Waldemarem Pawlakiem
Janusz Wojciechowski z Waldemarem Pawlakiem (PAP, Fot: Andrzej Rybczyński)
d45x9r0

Związani z nowym prezesem PSL - szef klubu parlamentarnego PSL Zbigniew Kuźmiuk oraz lider lubelskich ludowców Zdzisław Podkański - zostali wybrani w sobotę na wiceprezesów PSL - poinformował prezes ludowców Janusz Wojciechowski.

Wojciechowski oświadczył, że PSL nie bierze pod uwagę powrotu do koalicji z SLD. Pytany, czy jego partia jest gotowa poprzeć ewentualne konstruktywne wotum nieufności dla rządu Leszka Millera, odpowiedział, że nie ma takiej propozycji, więc nie jest to rozważane.

Sobotnia Rada Naczelna partii przyjęła uchwałę, zgodnie z którą upoważniła NKW do powołania komitetu w którego nazwie będzie słowo "ludowy". Zgodnie z uchwałą "PSL będzie współtworzyć komitet w szerokim porozumieniu środowisk ludowych, chrześcijańskich i narodowych, którym bliska jest wizja Europy Ojczyzn i nauki papieża Jana Pawła II".

d45x9r0

Warunki te może spełnić zarówno komitet samego PSL, jak i ewentualny wspólny komitet PSL i np. Narodowego Komitetu Wyborczego związanego z byłym liderem Platformy Obywatelskiej Maciejem Płażyńskim.

Wojciechowski powiedział też w sobotę po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL, że rozmowy z Ligą Polskich Rodzin na temat wspólnego startu obu partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego "nie doprowadziły do utworzenia koalicji LPR-PSL".

Według lidera LPR Romana Giertycha, rozmowy obu partii na ten temat zakończyły się fiaskiem, ponieważ ludowcy nie zgodzili się na to, by startować w eurowyborach z list LPR. Z kolei Liga nie chciała powołania wspólnego komitetu z PSL po tym, jak wtorkowy kongres partii nie odsunął całkowicie od władzy firmującego negocjacje z UE byłego prezesa PSL Jarosława Kalinowskiego. Kongres wybrał bowiem Kalinowskiego na szefa Rady Naczelnej PSL.

Rada Naczelna zwróciła się też do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o zawetowanie ustawy zmieniającej zasady działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

d45x9r0

Podczas sobotniego posiedzenia Rada Naczelna wybrała Naczelny Komitet Wykonawczy (NKW) PSL, na czele którego stoi prezes partii. W 15-osobowym składzie NKW znaleźli się: Aleksander Bentkowski, Adam Dobroński, Zbigniew Figas, Andrzej Grzyb, Stanisław Kalemba - sekretarz, Eugeniusz Kłopotek, Zbigniew Kuźmiuk - wiceprezes, Elżbieta Lanc - jedyna kobieta w NKW, Witold Perka - prezes Forum Młodych Ludowców, Janusz Piechociński, Zdzisław Podkański - wiceprezes, Adam Struzik, Wiesław Woda, Jan Wysogląd - skarbnik, oraz Jan Żukowski.

Wybrano również władze Rady Naczelnej PSL. Wiceprzewodniczącym Rady są Alfred Domagalski, Franciszek Stefaniuk oraz Józef Zych. Jej sekretarzem został Marek Sawicki. Na rzecznika dyscyplinarnego ludowców wybrano Eugeniusza Kłopotka.

Sobotnie posiedzenie Rady Naczelnej zwołano w związku z kongresem partii, który odbył się w ostatni wtorek i na którym Janusz Wojciechowski został wybrany na prezesa.

d45x9r0

Podziel się opinią

Share
d45x9r0
d45x9r0
Więcej tematów