Kutz: zdjęcia do nowego filmu najprawdopodobniej w 2010 r.
Zdjęcia do nowego filmu Kazimierza Kutza,
adaptacji powieści "Cholonek, czyli Dobry Pan Bóg z gliny"
pochodzącego z Zabrza niemieckiego pisarza Horsta Eckerta,
rozpoczną się najprawdopodobniej w 2010 r. - planuje reżyser.
Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i poseł Platformy Obywatelskiej, świętował w poniedziałek 80. urodziny. Z tej okazji na wtorkowym posiedzeniu klubu parlamentarnego PO premier Donald Tusk wręczył Kutzowi kwiaty.
Opowiadając o planowanej ekranizacji "Cholonka", Kutz zaznaczył: - To będzie film mówiony w gwarze. W obsadzie znajdą się więc aktorzy, którzy pochodzą ze Śląska. Gwary nie można się nauczyć. Ona wiąże się nie tylko z językiem, także z pewnym wdziękiem.
Dodał, że sam napisze scenariusz filmu, na podstawie powieści Horsta Eckerta - pisarza, który tworzył pod pseudonimem Janosch.
Książka Eckerta jest na Śląsku uznawana za kultową. To częściowo autobiograficzny, częściowo fikcyjny zapis wydarzeń z życia mieszkającej w latach 30. i 40. ubiegłego wieku na przedmieściach niemieckiego Zabrza śląskiej rodziny. Pod żartobliwą formą opisu Janosch pokazuje ludzkie przywary, dokumentując m.in. rozwój hitleryzmu.
We wtorek Kazimierz Kutz wziął udział w inauguracji przeglądu jego filmów w warszawskim kinie Muranów. Przegląd, o nazwie "Cały ten Kutz!" potrwa do 19 lutego.
Jako pierwszy zaprezentowano w jego ramach dokument "W kraju i za granicą". Reżyser przedstawił w nim wydarzenia z czerwca 1973 r., gdy w Chorzowie odbył się mecz piłki nożnej Polska-Anglia. Na mecz ten przybyło do Polski wielu angielskich kibiców - wśród nich grupa młodych ludzi urodzonych w Anglii, ale wywodzących się z polskich rodzin. Ludzi ci mają trudności w określeniu, czy bardziej czują się Polakami, czy Anglikami.
W programie przeglądu są ponadto filmy "Upał" i "Krzyż Walecznych".
"Upał" (1964) to komedia z przedstawicielami Kabaretu Starszych Panów w obsadzie. Starsi Panowie dbają o porządek w opustoszałym z powodu upału mieście. Pomaga im przybyła z Londynku Zdroju żeńska Drużyna Przeciwudarowa im. Kupały.
"Krzyż Walecznych" (1958) to debiutancki film Kutza, składający się z trzech nowel: "Krzyż", "Pies" i "Wdowa". Wszystkie są adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Ich akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej oraz tuż po wojnie.
Bohaterem jednej z nowel jest Franek Socha (w jego roli Jerzy Turek), wiejski fajtłapa. Wojna wyzwala w nim cechy, o które sam siebie nie podejrzewał - Franek wykazuje się bohaterstwem. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi zyska uznanie w oczach najbliższych. Jest naiwny, według niego wojna ogranicza się tylko do działań frontowych. Przeżywa szok, gdy dowiaduje się, że z jego wsi zostały zgliszcza.