Trwa ładowanie...
d4mosul

Kursk: wizyta dziennikarzy i początek prac głębinowych

We wtorek w rejon katastrofy okrętu atomowego Kursk przypływa statek "Kławdia Ełanskaja" z międzynarodową grupą dziennikarzy. Przez dwie godziny będą oni obserwowali przygotowania do operacji podniesienia wraku z dna morza Barentsa. Spotkają się też z szefem ekspedycji - wiceadmirałem Michaiłem Mocakiem, który zapozna ich z przebiegiem prac przygotowawczych.

d4mosul
d4mosul

W ostatnich dniach korpus okrętu był badany jedynie za pomocą wideo-kamer. Prawdopodobnie we wtorek pod wodę zejdą nurkowie z norweskiej specjalistycznej jednostki ratowniczej "Mayo". 25 nurków głębinowych zejdzie na głębokość 108 m i zapozna się ze stanem okrętu. Następnie specjaliści oczyszczą wrak z piachu i mułu.

W dalszej kolejności nurkowie odetną dziób okrętu, gdzie znajdują się torpedy. Ta część okrętu jeszcze przez rok będzie pozostawać pod wodą. Pozostała część kadłuba w połowie września zostanie wydobyta za pomocą specjalnych pontonów i przetransportowana w okolice Murmańska. Tam eksperci rozbroją statek i wydobędą z niego szczątki załogi.

Dziób okrętu Rosjanie zamierzają wydobyć sami, bez udziału zagranicznych ekip, w przyszłym roku.(aso)

d4mosul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mosul
Więcej tematów