ŚwiatKurs dolara najsłabszy w historii

Kurs dolara najsłabszy w historii

Kurs dolara wobec prawie wszystkich innych ważniejszych walut spadł gwałtownie po śmiałej decyzji Rezerwy Federalnej (Fed) w sprawie silnej obniżki stopy procentowej w USA.

Kurs dolara najsłabszy w historii
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Względem euro dolar znalazł się w historycznym dołku, zbliżając się na setny ułamek centa do granicy 1,40 za euro. Jednocześnie waluta amerykańska osiągnęła najniższy od 16 lat poziom względem koszyka sześciu innych głównych walut.

Najwyższą wartość 1,3988 dolara osiągnęła jednostka europejska we wtorek wieczorem. Przed północą czasu polskiego 1 euro kosztował 1,3983 dol., w porównaniu z ok. 1,3867 dobę wcześniej.

Dolar stracił na wartości także wobec funta szterlinga. Wieczorem w Nowym Jorku za brytyjską jednostkę płacono 2,0131 dol. USA, w porównaniu z 1,9939 dol. w poniedziałek.

Dalsze osłabienie waluty amerykańskiej nastąpiło po ogłoszeniu decyzji Fed, czyli amerykańskiego banku centralnego, o obniżeniu o pół punktu procentowego dwóch głównych stóp procentowych - stopy funduszy federalnych, stosowanej przy jednodniowych pożyczkach międzybankowych, która wynosić będzie odtąd 4,75%, a także stopy dyskontowej, stosowanej przy pożyczkach dla banków komercyjnych, która wynosić będzie 5,25%.

Decyzja Fed ma na celu uspokojenie rynków finansowych, obawiających się widma recesji po kryzysie na rynku kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka, który przeniósł się na cały rynek nieruchomości w USA oraz zagroził szerszemu rynkowi kredytowemu. Dodatkowym źródłem niepokoju stały się ostatnio dane o rynku pracy w USA, wskazujące na pierwszy od czterech lat spadek liczby zatrudnionych poza rolnictwem.

Obniżka stopy procentowej jest tradycyjnie najlepszym sposobem na ożywienie gospodarki, ale jednocześnie prawie zawsze osłabia walutę, obniżając dochodowość wyrażanych w niej lokat.

W przypadku pary euro - dolar dodatkowym czynnikiem są prognozy prawdopodobnego podniesienia przez Europejski Bank Centralny własnej stopy procentowej już w najbliższych tygodniach.

Eksperci rynku walutowego sugerują, że kurs dolara względem innych głównych walut, z wyjątkiem może japońskiego jena, będzie nadal słabnął przez co najmniej 12 najbliższych miesięcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)