Trwa ładowanie...

Kuriozalna publikacja Trybunału Konstytucyjnego. "Tusk, Radio Maryja, buńczuczni wojownicy, sierp i młot, miłośniczki przerywania ciąży"

"Każdego dnia, z dużym wrzaskiem, nadciąga widmo nowych 'rządów prawa' – sprawowanych za pomocą sierpa i młota" – pisze prof. Jarosław Wyrembak w "komentarzu sędziego TK" opublikowanym na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. W swojej odezwie odnosi się do Donalda Tuska, Radia Maryja, Telewizji Trwam i podkreśla, że ostrzega przed widmem "zanim zwiążą nam ręce i zakleją usta". – Profesor Wyrembak nie jest sędzią, bo został nieprawidłowo wybrany. Może to powoduje kompleks i taką reakcję – komentuje w WP Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku.

Trybunał Konstytucyjny na stronie internetowej opublikował zaskakujący komentarz prof. Jarosława WyrembakaTrybunał Konstytucyjny na stronie internetowej opublikował zaskakujący komentarz prof. Jarosława WyrembakaŹródło: PAP, Trybunał Konstytucyjny, fot: Marcin Obara
dx21tb7
dx21tb7

We wtorek na stronie Trybunału Konstytucyjnego w zakładce Wiadomości pojawiła się nowa publikacja "Komentarz Jarosława Wyrembaka – sędziego Trybunału Konstytucyjnego". Obok zdjęcia siedziby Trybunału, załączony został skan pisma na dwóch stronach A4, podpisanego przez prawnika. Brakuje jednak wyjaśnienia z jakiej okazji pojawia się wpis, który składa się z szeregu publicystycznych tez w podniosłym tonie. Jarosław Wyrembak w przeszłości publikował już podobne oświadczenia, choć zazwyczaj na stronie internetowej państwowych urzędów czy ważnych instytucji pojawiają się teksty informacyjne, a nie publicystyczne.

Profesor Wyrembak w swoim komentarzu, pyta "Quo vadis Polsko?". Swój wywód zaczyna od przywołania fragmentów wypowiedzi polityków, m.in. Donalda Tuska. Z kontekstu można wyczytać, że tekst jest wyrazem oburzenia na zapowiedzi polityków opozycji, którzy mówią o konieczności reorganizacji Trybunału po ewentualnej zmianie władzy, w tym usunięcie z niego sędziów-dublerów. Prawnik rysuje wizję "nadciągającego widma rządów prawa sprawowanych za pomocą sierpa i młota". Zaskakujących stwierdzeń jest jednak o wiele więcej. Całą treść komentarza przytaczamy poniżej.

"Komentarz Jarosława Wyrembaka – sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Odkuć Prezes Trybunału Konstytucyjnego (Tusk). Wyzerować Trybunał Konstytucyjny (Mucha, Sadurski). Siłą wyprowadzić sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Śmiszek).

dx21tb7

Quo vadis Polsko??

Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury. Może uda się też jakoś wyzerować Sejm i Senat. Może będzie nawet próba odkucia i wyprowadzenia siłą Prezydenta RP. Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i Telewizja Trwam, na pewno będą pierwsze do wyzerowania – bo nie mówią nic o tym, na kogo mogą głosować wierzący w Boga Polacy.

Okazuje się, że rynsztokowy okrzyk, który niedawno był czarnym sztandarem wściekłych na Trybunał miłośniczek przerywania ciąży, stał się trwałą – i naczelną – podstawą programową wielu buńczucznych wojowników, którzy czasami mają problem nawet z tym, by ukryć jakoś, że ich osobiste kariery już nie mogą się doczekać funkcji i stanowisk, które najszybciej można byłoby teraz zdobyć przez natychmiastowe odkucie, wyzerowanie i wyprowadzenie siłą tych, którzy teraz te funkcje pełnią, i te stanowiska zajmują; sędziów Trybunału Konstytucyjnego w szczególności.

Każdego dnia, z dużym wrzaskiem, nadciąga widmo nowych rządów prawa" - sprawowanych za pomocą sierpa i młota. Żonglerka sierpem i młotem, przez wystrojonych w europejskie krawaty wojowników, zakrywa wszystko: wielki deficyt racji rozumowych, merytorycznych i jurydycznych, łamanie reguł demokracji, totalną pogardę dla szczerego dialogu, i przede wszystkim absolutny brak szacunku dla drugiego człowieka, dla jego godności.

dx21tb7

Tylko ostrzegam, że widmo nadciąga - żeby nie było później, że nikt nie uprzedzał. Tylko ostrzegam zanim nas wszystkich odkują, wyzerują i siłą wyprowadzą. Zanim zwiążą nam ręce i zakleją usta – może znowu odwołując się do wiary w nagle odnalezionego Boga".

Jarosław Wyrembak, sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Hermeliński: Kompleksy i emocjonalność. Wyrembak nie jest sędzią

Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w rozmowie z Wirtualną Polską podkreśla, że jest zaskoczony publikacją takiego komentarza na stronie TK. Zwraca uwagę, że komentarz Jarosława Wyrembaka nie zawiera merytorycznych argumentów, a bardziej przypomina manifest polityczny, bo jest pełen "wiecowych haseł". Dodaje też, że zamieszczanie takiej publicystyki jeszcze bardziej nadweręża wizerunek Trybunału.

- Ten tekst świadczy o wyjątkowej emocjonalności pana Wyrembaka. Celowo nie nazywam go sędzią, bo został wybrany na miejsce już zajęte. Może to powoduje kompleks, który ujawnia się w tym piśmie? Jest to jednak zaskakujące, bo przecież pan Wyrembak uważa się za sędziego, a takie oświadczenia nie przystają sędziemu – dodaje prawnik.

dx21tb7

Według sędziego Hermelińskiego treść pisma idzie nawet dalej niż wiele dotychczasowych wypowiedzi prof. Krystyny Pawłowicz, byłej posłanki PiS, a obecnie sędzi TK. - Widzę tu wylane nagromadzenie kompleksów na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. To nie jest miejsce na tego typu rozważania. Tu nawet nie ma merytorycznej krytyki czy uzasadnienia. Nawet jeżeli pan Wyrembak uważa, że uwagi o odkuciu prezes TK są niewłaściwe, to nie podaje żadnych merytorycznych argumentów. Niech nie idzie on śladami profesor Pawłowicz, bo chyba nawet ona nie posuwa się do tego rodzaju sformułowań – dodaje.

Jarosław Wyrembak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalizuje się w prawie karnym. Został wybrany do Trybunału Konstytucyjnego w 2018 r. na miejsce obsadzone już przez Sejm we wcześniejszej kadencji. Z tego powodu należy do grona sędziów określanych mianem "dublerów". Prawnik był w składzie orzekającym w sprawie dotyczącej prawa do aborcji. Trybunał w orzeczeniu ograniczył możliwość przerywania ciąży ze względu na ciężką wadę płodu, co spowodowało masowe protesty w całej Polsce.

Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Scheuring-Wielgus wezwana na przesłuchanie. "Ja się Ziobry nie boję"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dx21tb7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx21tb7
Więcej tematów