Trwa ładowanie...
09-08-2014 15:35

Kuria cofnęła zgodę dla ks. Lemańskiego na posługi w Jasienicy

Kuria biskupia diecezji warszawsko-praskiej wycofała warunkową zgodę ks. Wojciechowi Lemańskiemu na odprawianie okazjonalnych posług kapłańskich w parafii w Jasienicy - poinformował w sobotę rzecznik kurii Mateusz Dzieduszycki.

d2kx2w4
d2kx2w4

Jak informuje kuria diecezji warszawsko-praskiej, ze względu na zaognienie się antagonizmów wśród parafian w Jasienicy po upublicznieniu przez ks. Lemańskiego informacji o dopuszczeniu go do okazjonalnych posług kapłańskich w parafii w Jasienicy, warunkowa zgoda na odprawianie przez ks. Lemańskiego okazjonalnych mszy św. na terenie tej parafii - została wycofana.

Ksiądz Lemański mówił w sobotę rano, że w niedzielę wybiera się na uroczystości 110. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienicy.

Jak wyjaśnił Dzieduszycki ks. Lemański może uczestniczyć w uroczystościach, ale tylko jako zwykły uczestnik, bez możliwości odprawiania mszy świętej. Według Dzieduszyckiego, ks. Lemański zadeklarował, że podporządkuje się decyzji swojego ordynariusza abpa Henryka Hosera.

Rzecznik kurii podkreślił, że po ocenie sytuacji w parafii i uzyskaniu opinii nowego proboszcza tej parafii ks. Krzysztofa Kozery, decyzja ta jest podyktowana troską "o kontynuację trudnego procesu zagojenia bolesnego konfliktu w miejscowej społeczności".

d2kx2w4

Kuria liczy, że ks. Lemański będzie z powodzeniem kontynuował rozpoczętą niedawno posługę duszpasterską w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

O tym, że metropolita warszawsko-praski zezwolił na udział b. proboszcza w Jasienicy w mszach obrzędowych tamże, za zgodą miejscowego proboszcza poinformował sam Lemański po wtorkowym spotkaniu z abp. Henrykiem Hoserem. Były proboszcz parafii w Jasienicy został wezwany do kurii ze względu na swoje wypowiedzi na Przystanku Woodstock.

Chodziło o wypowiedzi na temat polskiego Kościoła, które wzbudziły kontrowersje w mediach i w środowisku kościelnym. - Czy nasi biskupi się zmienią? Prawdopodobnie nie. Jeden z biskupów, który był moim profesorem w seminarium, właśnie kiedy mówiliśmy o tym, że nie podoba nam się skostnienie Kościoła i ci biskupi, którzy mówią właściwie do ścian, a nie do ludzi, powiedział nam coś takiego: "To pokolenie musi wymrzeć". Brzydkie słowa, ale oni się już nie zmienią. Może być tak, że wy, nowe pokolenie, wniesiecie nowego ducha, nowy entuzjazm, nową aktywność do Kościoła - mówił ks. Lemański na opublikowanym w internecie nagraniu ze spotkania na Przystanku Woodstock.

Po spotkaniu w kurii ks. Wojciech Lemański powiedział, że jeśli ktoś poczuł się urażony jego słowami, przeprasza. - Cieszę się, że byłem na Woodstock. Było to moje pierwsze spotkanie z takim audytorium, przez co być może padło tam jedno czy drugie słowo, które można było lepiej przemyśleć; albo być może w jednej czy drugiej wypowiedzi jakiegoś słowa zabrakło - powiedział ks. Lemański dziennikarzom.

d2kx2w4

Ks. Lemański do lipca 2013 r. był proboszczem parafii w Jasienicy (Mazowieckie). Na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu dotyczący m.in. in vitro, aborcji i eutanazji. Został usunięty z probostwa; abp Hoser uznał postawę księdza za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Ks. Lemański odwołał się od tej decyzji do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania.

Komunikat Kurii Biskupiej Diecezji Warszawsko-Praskiej głosi:

"Kuria Biskupia Diecezji Warszawsko-Praskiej informuje, że ze względu na zaognienie się antagonizmów wśród parafian w Jasienicy po upublicznieniu przez księdza Wojciecha Lemańskiego informacji o dopuszczeniu go do okazjonalnych posług kapłańskich w parafii w Jasienicy, warunkowa zgoda na odprawianie przez księdza Wojciecha Lemańskiego okazjonalnych Mszy Świętych na terenie tej parafii została wycofana, po ocenie sytuacji w parafii i uzyskaniu opinii nowego księdza proboszcza.

d2kx2w4

Decyzja ta jest podyktowana troską o kontynuację trudnego procesu zagojenia bolesnego konfliktu w miejscowej społeczności. Liczymy, że ksiądz Wojciech Lemański będzie z powodzeniem kontynuował rozpoczętą niedawno posługę duszpasterską w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Ksiądz Wojciech Lemański zadeklarował, że podporządkuje się decyzji ordynariusza."

Komunika został podpisany przez rzecznika prasowego Diecezji Warszawsko-Praskiej Mateusza Dzieduszyckiego.

d2kx2w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kx2w4
Więcej tematów