Trwa ładowanie...

Kurdowie iraccy staną u boku Amerykanów

Ugrupowania Kurdów irackich zgodziły się podporządkować swe oddziały dowództwu amerykańskiemu w wypadku interwencji USA przeciwko Irakowi - powiedział we wtorek
przedstawiciel prezydenta USA przy opozycji irackiej Zalmay Khalilzad.

Kurdowie iraccy staną u boku AmerykanówŹródło: AFP
d2h117m
Kurdowie iraccy oddadzą swe siły pod dowództwo amerykańskie (AFP)
Źródło: Kurdowie iraccy oddadzą swe siły pod dowództwo amerykańskie (AFP)

"Partie irackie zgodziły się współpracować w pełni z siłami sprzymierzonych, gdy te wejdą do Iraku, oraz oddać siły, którymi dysponują, pod dowództwo i kontrolę dowódców koalicji" - poinformował Khalilzad dziennikarzy po spotkaniu w Ankarze dyplomatów tureckich i amerykańskich z przedstawicielami głównych stronnictw kurdyjskich.

W związku z zamiarem wysłania przez Turcję jej wojsk do północnego Iraku, oficjalnie po to, by stawić czoło ewentualnemu napływowi uchodźców w wypadku konfliktu, Khalilzad uznał, że nie byłoby to najlepszym rozwiązaniem problemu.

d2h117m

Dyplomata amerykański podkreślił, że Stany Zjednoczone, "aby zapobiec ewentualnemu chaosowi", wzięłyby na siebie odpowiedzialność kontrolowania "wszelkich ruchów ludności cywilnej i milicji" w bogatych w ropę okolicach miast północnego Iraku, jak Mosul i Kirkuk. Turcja obawia się, by nie wpadły one w ręce grup kurdyjskich. (an)

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem przybierają już powoli postać amerykańsich samolotów. Jak można jeszcze uratować pokój?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d2h117m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h117m
Więcej tematów