Trwa ładowanie...

Kuratorium zakończyło kolejną kontrolę w Szczodrem. Dyrektor szkoły może stracić pracę

Zakończyła się druga kontrola kuratorska prowadzona w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej w Szczodrem (woj. dolnośląskie). Wykazano łącznie 11 nieprawidłowości, przede wszystkim błędy wynikające z nieprawidłowego nadzoru pedagogicznego dyrektora.
Share
Kuratorium zakończyło kolejną kontrolę w Szczodrem. Dyrektor szkoły może stracić pracę
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
dut2tvl

Wrocławskie kuratorium oświaty zakończyło drugą kontrolę w szkole podstawowej w Szczodrem, gdzie na początku marca 2015 r. ujawniono znęcanie się jednej z nauczycielek nad wychowankami. Sprawą niezwłocznie zajęła się, obok kuratorium, prokuratura, która sprawdza, czy doszło do przestępstwa z art. 207 kodeksu karnego dotyczącego fizycznego lub psychicznego znęcania się nad małoletnimi.

Kuratorium zdecydowało o przeprowadzeniu kontroli w placówce – pierwsza z nich wykazała rażące błędy w nadzorze pedagogicznym, będącym jednym z obowiązków dyrektora szkoły. Obecnie znane są także wyniki drugiej kontroli, która została przeprowadzona w oddziale przedszkolnym szkoły w Szczodrem.

- Łącznie wykazano 11 nieprawidłowości, wśród których najważniejsze dotyczą uchybień w realizacji podstawy programowej. Każde dziecko w ciągu dnia musi zrealizować pięć godzin podstawy programowej, a w kontrolowanej placówce organizowane były w ramach tych pięciu godzin zajęcia dodatkowe – mówi w rozmowie z WP Janina Jakubowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

dut2tvl

Jak tłumaczy Janina Jakubowska, w ciągu czasu przeznaczonego na dzienną realizację podstawy programowej w oddziałach przedszkolnych muszą zgodnie z ustalonymi proporcjami być organizowane odpowiednie zajęcia. – Przykładowo jedna piąta czasu ma być przeznaczona na zabawę na powietrzu, jedna piąta na zabawę w przedszkolu, itp. W Szczodrem te proporcje nie zostały zachowane – dodaje pracownik kuratorium.

– Uwagę kontrolujących zwróciły także zapisy w dziennikach pedagoga i nauczycielki. Były one zdawkowe i bardzo ogólne, co utrudniało ustalenie, jakie działania były podejmowane podczas zajęć. Przykładowo, odnotowywano rozmowę pedagoga z rodzicem, jednak nie uściślano, czego rozmowa ta dotyczyła, jaki problem był poruszany – mówi Janina Jakubowska. Wszystko to wskazuje na nieprawidłowości w prowadzonym nadzorze pedagogicznym dyrektora.

Jeśli wykazane przez kuratorium problemy nie zostaną usunięte w najbliższym czasie, dyrektor placówki może zostać zgodnie z przepisami odwołana ze stanowiska,

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dut2tvl

Podziel się opinią

Share
dut2tvl
dut2tvl
Więcej tematów