Kupujemy tam, gdzie możemy zapłacić kartą płatniczą

15% podróżujących Polaków rezygnuje z zakupów, jeśli nie mogą płacić kartą.

15 proc. podróżujących Polaków - posiadaczy krat płatniczych rezygnuje z zakupów, jeśli nie można za nie zapłacić kartą - wynika z badania "Korzystanie z kart płatniczych przez podróżujących Polaków", przeprowadzonego przez instytut Pentor na zlecenie organizacji płatniczej MasterCard.

Z opublikowanych w piątek badań wynika, że 46 proc. podróżujących Polaków stara się wybierać miejsca, w których można płacić kartą. W przypadku, gdy za towar czy usługę nie da się zapłacić kartą, 34 proc. decyduje się ograniczyć zakupy, a 14 proc. szuka sklepu, który przyjmie płatność kartą.

Według badań Pentora, w czasie podróży 44 proc. Polaków chciałoby mieć możliwość zapłaty kartą za zakwaterowanie w prywatnych kwaterach, a 42 proc. - za pobyt w hotelu.

Polacy chcą też płacić kartą na stacjach benzynowych - 38 proc. wskazań, oraz za autostrady - 37 proc.

Ok. 32 proc. ankietowanych chce płacić kartą za kina, muzea, czy wstęp do sal koncertowych.

"Wzrost zainteresowania kartami wynika między innymi z faktu, że nie lubimy zabierać w podróż dużej ilości gotówki" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor marketingu przedstawicielstwa MasterCard Europe w Polsce, Hanna Staśkiewicz-Dziełak.

Badanie potwierdza, że Polacy coraz chętniej sięgają przy zakupach po karty płatnicze zwłaszcza, gdy wydają większe kwoty.

Raport "Korzystanie z kart płatniczych przez podróżujących Polaków" prezentuje wyniki badania CATI, przeprowadzonego w dniach 28-29 lipca 2005 roku przez Instytut Pentor na zlecenie Przedstawicielstwa MasterCard Europe w Polsce. Badanie przeprowadzono na 400-osobowej grupie osób - posiadaczy co najmniej jednej karty płatniczej i które przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyjeżdżały poza miejsce zamieszkania.

Według danych NBP, na koniec trzeciego kwartału 2005 r. w Polsce było w obiegu prawie 19,5 mln kart płatniczych. Można nimi płacić w 165,5 tys. terminali w 133,7 tys. punktów usługowo-handlowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)